Jowisz opozycja

Co tak jasno świeci na niebie? To Jowisz

Nadchodzącej nocy z 2 na 3 listopada Jowisz będzie w opozycji. Znajdzie się dokładnie po przeciwnej stornie Ziemi niż znajduje się Słońce. Takie ustawienie gazowego olbrzyma oraz fakt, że znajduje się najbliżej naszej planety stanowi idealne warunki do obserwacji.

Co to za jasna gwiazda wieczorem na niebie?

Wielokrotnie widziałem pytania, co tak jasno świeci na niebie wieczorem. Oczywiście to nie gwiazda, to nie nadlatująca kometa. Czasem w odpowiedziach widziałem, że pojawia się wskazanie na Wenus, ale Wenus pojawia się na niebie dopiero w środku nocy. To planeta Jowisz, która jest widoczna na niebie przez całą noc. Możem go szukać na wschodzie od godziny 16:30, aż do godziny 6:30 następnego dnia po zachodniej stronie nieba.

Jowisz w trakcie swojej co wieczornej podróży po niebie osiąga maksymalną wysokość pond horyzontem na poziomie około 50 stopni. Takie stan rzeczy, opozycja oraz bliskość do Ziemi powoduje, że jest to obecnie najlepszy moment na obserwacje Jowisza. Dysponując teleskopem, lornetką, albo aparatem wyposażonym w teleobiektyw, bez problemu zobaczymy planetę oraz znajdujące się w jej otoczeniu księżyce Galileuszowe.

Jowisz i Księżyce Galileuszowe przez lornetkę

Dysponując nawet amatorskim teleskopem będzie można zobaczyć szczegóły Jowisza. Wielka Czerwona Plama, czy też pasy chmur rozciągające się wzdłuż całej planety są w zasięgu niedrogich teleskopów.

Jowisz przez teleskop

Warto dziś wieczorem spojrzeć w niebo i sprawdzić układ księżyców Jowisza przez lornetkę. Jeżeli macie teleskop to możecie pokusić się o zrobienia zdjęcia Wielkiej Czerwonej Plamy. Życzę pogody i udanych obserwacji.

X