Starlinki dwie serie

Dziś na niebie festiwal Starlinków

O godzinie 14:58 czasu polskiego wystartowała kolejna misja Strlink oznaczona numerem G8-8. Satelity z tej serii będą widoczne wieczorami nad Polską. Taka sytuacja oznacza, że będziemy mieli na niebie dwa kosmiczne pociągi! Pierwszy, który wystartował dziś nad ranem o 3:56 oraz ten popołudniowy z godziny 14:58.

Misja Starlink G8-8 wyniosła na orbitę 20 nowych satelitów telekomunikacyjnych od SpaceX, w tym 13 satelitów dedykowanych do bezpośredniej łączności komórkowej.

Gdzie szukać kosmicznego pociągu?

Trasy przelotu dwóch grup satelitów Starlink będą podobne. Będą leciały po sobie w odstępie kilku minut. Seria G10-1 pojawi się na niebie o godzinie 23:37 i 1:09. Więcej o tej serii i mapy przelotów opisaliśmy we wcześniejszym artykule dotyczącym sobotnich przelotów.

Natomiast ta grupa wyniesiona na orbitę najpóźniej, czyli seria G8-8 będzie widoczna nad Polską o godzinie 23:46, czyli zaraz po przelocie serii G10-1. Można powiedzieć, że ta najnowsza grupa satelitów będzie na niebie goniła serię wystrzeloną o poranku.

Kolejny przelot najnowszych Starlinków zobaczymy o godzinie 1:18. I podobnie jak 90 minut wcześniej, tutaj też jedna seria satelitów będzie goniła tą wcześniejszą. Przelot z zachodu na wschód przez całe niebo.

Dziś mamy do okazję zobaczyć nietypową sytuację, kiedy to dwa kosmiczne pociągi pojawiają się prawie jednocześnie na niebie. Jeden i drugi dopiero co zostały umieszczone na orbicie, co będzie sprzyjać prowadzeniu udanych miejmy nadzieję obserwacji. Spodziewamy się zobaczyć na niebie niebieskie, lśniące punkciki lecące między gwiazdami. Będą bardzo blisko siebie, w idealnym szyku sunąć pomiędzy gwiazdami na niebie.

X