Wtorkowy wieczór 20 maja przyniesie dwa widoczne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską. Choć stacja nadal osiąga dużą jasność, to warto zwrócić uwagę, że zbliżamy się do końca sezonu wieczornych przelotów. Ostatni raz ISS będzie dobrze widoczna wieczorem 23 maja, po czym zniknie z naszego wieczornego nieba i powróci dopiero w czerwcu.
Przeloty ISS – wtorek 20 maja
Pierwszy przelot – wysoki i jasny
- Godzina startu: 21:29
- Kierunek: W (zachód)
- Maksymalna wysokość: 64° nad SSW o 21:32
- Koniec przelotu: 21:36 nad ESE
- Jasność: –3,7 mag

To będzie najlepszy przelot tego dnia. Stacja pojawi się nisko nad zachodnim horyzontem, by w ciągu kilku minut wspiąć się bardzo wysoko i przelecieć prawie przez zenit. Z uwagi na jasność i wysokość, będzie ją można zobaczyć nawet z centrów miast.
Drugi przelot – krótszy i niższy
- Godzina startu: 23:06
- Kierunek: W (zachód)
- Maksymalna wysokość: 23° nad SSW o 23:09
- Koniec przelotu: 23:09 nad SSW
- Jasność: –2,4 mag

Ten przelot będzie mniej efektowny – niższy i krótszy, ale nadal możliwy do zauważenia przy dobrej widoczności i ciemnym niebie.
Koniec sezonu wieczornych przelotów ISS
Po 20 maja trajektorie ISS nad Polską będą się stopniowo obniżać. Ostatni wieczorny przelot w maju nastąpi 23.05, a potem stacja zniknie z naszego wieczornego nieba na kilka tygodni. Powrót przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nastąpi dopiero pod koniec czerwca.