We wtorek, 17 grudnia, oraz w środę nad ranem, 18 grudnia 2024 roku, będziemy świadkami wyjątkowego zjawiska na nocnym niebie. Księżyc wędrujący po swoim orbitalnym szlaku zbliży się do Marsa. W ciągu kilku godzin odległość kątowa między nimi będzie się sukcesywnie zmniejszać, aż osiągnie wartość zaledwie 2 stopni.
Docelowo Księżyc zakryje Marsa, ale tego już nie zobaczymy bo niebo w momencie zakrycie będzie za jasne (do zakrycia dojdzie o godzinie 10:19 w środę 18 grudnia).
Koniunkcja Księżyca z Marsem
Wtorek, 17 grudnia, godz. 19:00 – Odległość kątowa między Księżycem a Marsem wyniesie 8 stopni. Na tym etapie obiekty będą widoczne jako dwa jasne punkty na północno-wschodnim niebie, ale zbliżenie dopiero nabiera tempa.
Wtorek, 17 grudnia, godz. 23:00 – Odległość zmniejszy się do 5 stopni, co sprawi, że Księżyc i Mars będą wyraźnie bliżej siebie. To doskonały moment na pierwsze próby astrofotografii.
Środa, 18 grudnia, godz. 03:00 – Najciekawsza faza zbliżenia. Odległość kątowa spadnie do 4 stopni, a oba obiekty będą wyraźnie dominować wysoko na niebie nad południowym horyzontem.
Środa, 18 grudnia, godz. 07:00 – Kulminacja zjawiska. Księżyc zbliży się do Marsa na zaledwie 2 stopnie, co oznacza, że obiekty będą oddzielone na niebie o odległość mniej więcej czterech tarcz Księżyca widzianych gołym okiem.
Z perspektywy Ziemi takie koniunkcje są wynikiem ustawienia obiektów w jednej linii względem naszego punktu obserwacji. Choć Mars i Księżyc znajdują się w rzeczywistości miliony kilometrów od siebie, ich pozorna bliskość na niebie tworzy koniunkcję.
Księżyc i Mars – jak obserwować?
Czas i kierunek: Zjawisko rozpocznie się wieczorem 17 grudnia i będzie trwało aż do poranka 18 grudnia. Obiekty znajdziesz na południowo-wschodnim niebie wieczorem, a nad ranem będą przesuwać się bliżej południowego i wschodniego horyzontu.
Gołym okiem: Zbliżenie będzie widoczne nawet bez sprzętu. Wystarczy spojrzeć w niebo, by dostrzec jasny Księżyc i wyraźnie czerwonawy punkt Marsa obok niego.
Lornetka i teleskop: To idealna okazja, aby zobaczyć szczegóły tarczy Księżyca oraz dostrzec barwny blask Marsa, który odróżnia go od gwiazd. W lornetce oba obiekty zmieszczą się w jednym polu widzenia przy największym zbliżeniu.
Astrofotografia: Ustaw aparat lub telefon na statywie i spróbuj uchwycić wyjątkową parę na tle nocnego nieba. Najlepsze efekty uzyskasz w okolicy kulminacji, czyli nad ranem.