Starlinki nad Polską

Satelity Starlink w piątek 7 czerwca

Wczorajszy przelot Starlinków był widoczny, ale nie tak spektakularny jak ten ze środy na czwartek. Jak będzie dziś wyglądała mapa nieba z przelotami? Sprawdzamy.

Gdzie szukać Starlinków

W piątek 7 czerwca pierwszy przelot satelitów Starlink rozpocznie się na niebie o godzinie 22:25. Kosmiczny pociąg zaczyna się odseparowywać i dzieli się na dwie grupy. Pierwsze satelity pojawią się ponad południowo zachodnim niebem i przelecą w kierunku wschodnim. Od momentu pojawienia się pierwszego na niebie do czasu kiedy ostatni schowa się za horyzont może minąć nawet 8 minut.

Starlinki mapa Stellarium

Drugi przelot satelitów Starlink tego dnia będzie o godzinie 23:59. Kosmiczny pociąg pojawi się na zachodnim niebie i przeleci w kierunku wschodnim przez cały nieboskłon. Przelot będzie długi i wysoki. Przy sprzyjających warunkach powinien być dobrze widoczny. Jak widać na grafice, satelity podzieliły się na dwie grupy. Pierwsza to standardowa grupa Starlinków, ta w tyle mocniej odseparowana to nowe Starlinki wyposażone w moduły do bezpośredniej łączności komórkowej.

Pojawiły się już informacje o kolejnej misji planowanej na weekend. Ustalamy szczegóły i damy Wam znać w osobnym artykule jak będą wyglądały przeloty Starlinków w kolejnych dniach.

X