W niedzielę 10 maja nad Polską będzie można obserwować dwa bardzo jasne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ISS pozostaje najlepiej widocznym obiektem na orbicie okołoziemskiej. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych jest łatwa do zauważenia gołym okiem nawet z terenów miejskich.
Stacja nie miga jak samolot i nie porusza się jak meteor. Na niebie wygląda jak bardzo jasny, biały punkt przesuwający się jednostajnie po wyznaczonej trajektorii. Jej jasność podczas najbliższych przelotów osiągnie wartości od -3,8 do -3,9 magnitudo, czyli będzie większa niż jasność każdej gwiazdy widocznej nocą z Polski.
Pierwszy przelot ISS w niedzielę 10 maja
Pierwszy niedzielny przelot rozpocznie się o 22:32:23. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pojawi się wtedy 10° nad południowo-zachodnim horyzontem. Początkowo będzie nisko, dlatego do obserwacji warto wybrać miejsce z odsłoniętym widokiem w kierunku SW.

Najwyższy punkt trajektorii ISS osiągnie o 22:35:40. Stacja znajdzie się wtedy 56° nad południowym niebem, a jej jasność wyniesie -3,8 mag. To bardzo korzystna geometria przelotu, ponieważ obiekt przejdzie wysoko nad horyzontem i będzie widoczny przez ponad sześć minut.
Widoczność zakończy się o 22:38:58. ISS będzie wtedy 10° nad wschodnim horyzontem. Cały przelot przebiegnie od południowego zachodu, przez południe, w stronę wschodu.
Drugi przelot chwilę po północy z niedzieli na poniedziałek
Kolejna okazja przypadnie już po północy, w nocy z niedzieli 10 maja na poniedziałek 11 maja. Przelot rozpocznie się o 00:09:02, gdy ISS pojawi się 10° nad zachodnim horyzontem. W tym przypadku trajektoria będzie jeszcze wyższa niż podczas wieczornego przelotu.

Maksymalna wysokość nastąpi o 00:12:08. Stacja znajdzie się wtedy aż 72° nad południowo-zachodnim niebem. Jasność osiągnie -3,9 mag, co oznacza, że będzie to najlepszy z podanych przelotów pod względem jasności i położenia nad horyzontem.
Widoczność zakończy się również o 00:12:08 na wysokości 72° nad kierunkiem SW, co oznacza wejście stacji w cień Ziemi w pobliżu momentu maksymalnego wzniesienia. Obiekt nie będzie więc stopniowo schodził ku horyzontowi, lecz zgaśnie wysoko na niebie.
Jak obserwować przeloty stacji kosmicznej
Do obserwacji ISS nie jest potrzebny teleskop ani lornetka. Najważniejsza jest punktualność, ponieważ stacja porusza się po niebie szybko i cały przelot trwa tylko kilka minut. Najlepiej rozpocząć obserwację około dwóch minut przed podaną godziną początku przelotu.
Wieczorny przelot o 22:32 będzie łatwiejszy do śledzenia od samego początku, jeśli południowo-zachodni horyzont nie będzie zasłonięty przez budynki lub drzewa. Przelot po północy będzie krótszy w odbiorze, ale bardzo wysoki, dlatego wystarczy patrzeć w stronę zachodu i południowego zachodu, a następnie śledzić jasny punkt wznoszący się ku górnej części nieba.
ISS świeci światłem odbitym od Słońca. Z tego powodu jej widoczność zależy od geometrii orbity, położenia obserwatora oraz granicy cienia Ziemi. W niedzielę 10 maja warunki geometryczne dadzą z Polski dwa przeloty o jasności poniżej -3,8 magnitudo, czyli jedne z najłatwiejszych do zauważenia przelotów obiektu orbitalnego.


