Sezon wieczornych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską trwa w najlepsze, a wtorkowy wieczór 13 maja zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Przed nami dwa jasne przeloty ISS, oba łatwe do zaobserwowania gołym okiem, nawet z centrum miasta.
Pierwszy przelot: 22:15 – 22:21
Stacja pojawi się o 22:15 nisko nad zachodnim horyzontem (W). Będzie się wznosić szybko, osiągając maksymalną wysokość aż 68° o godzinie 22:18. Przelot zakończy się o 22:21 nad wschodnim niebem, gdy ISS ponownie zacznie schodzić w cień Ziemi. Jasność stacji sięgnie w tym czasie -3,8 magnitudo, co sprawia, że będzie to jeden z najjaśniejszych punktów na niebie.

Drugi przelot: 23:51 – 23:55
Drugi przelot rozpocznie się o 23:51 od strony zachodniego nieba (W). ISS ponownie wzniesie się bardzo wysoko – tym razem do 72° nad horyzontem o 23:55. To jeden z najbardziej efektownych przelotów tego tygodnia, szczególnie że nie zakończy się klasycznym zniknięciem na niskiej wysokości – ISS nadal będzie bardzo wysoko nad południowym wschodem (56°), gdy zakończy się obserwowalna część przelotu.

Warunki obserwacyjne i porady
Wtorkowe przeloty będą bardzo dobrze widoczne z całego kraju, o ile pogoda dopisze. Oba przeloty będą wysokie, jasne i nie wymagają specjalistycznego sprzętu – wystarczy wyjść z domu i spojrzeć w odpowiednim kierunku. Warto zwrócić uwagę, że stacja ISS przemieszcza się szybko – cały przelot trwa kilka minut – więc punktualność ma tu znaczenie.