Jowisz i Wenus

Wielka koniunkcja Jowisza i Wenus już dziś!

Zastanawiacie się co to za dwa świetlne punkty widoczne na zachodnim niebie tuż po zmroku? To planety, Jowisz i Wenus, które od kilku dni zmierzają ku sobie wywołując spore zainteresowanie nie tylko amatorów astronomii, ale przypadkowych osób, które akurat zerkną na niebo.

Dokładnie dziś 1 marca 2023 roku nastąpi maksymalne zbliżenie na niebie, czyli koniunkcja tych planet. Dzielić je będzie zaledwie 40 minut kątowych, a to tylko nieco więcej niż średnica tarczy Księżyca. To znaczy, że względem obserwatora na Ziemi będą bardzo blisko siebie. To świetna okazja żeby uwiecznić je na zdjęciach, tym bardziej, że planety są bardzo dobrze widoczne nawet w miastach, gdzie zanieczyszczenie nieba światłem raczej nie pozwala na podziwianie uroków nocnego nieba.

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego, gazowy olbrzym oddalony ponad 700 milionów kilometrów od Ziemi, ale przez swoje rozmiary jest dobrze widoczny nawet gołym okiem. Natomiast Wenus to trzeci najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie. Pod względem jasności ustępuje tylko Słońcu i Księżycowi.

Gdzie ich szukać? Na zachodnim niebie, zaraz po tym jak Słońce schowa się za horyzont. Nie da się ich z niczym innym pomylić, obecnie to najbardziej charakterystyczny układ ciał niebieskich na nocnym niebie. W dniu wczorajszym pięknie prezentowały się na poznańskim nieboskłonie.

Oglądać je można przez nieco dwie godziny. Od momentu kiedy się ściemni, aż do godziny w której schowają się za zachodnim horyzontem. W zależności od miejsca zamieszkania nastąpi to w innym czasie. Np. w Poznaniu moment zajścia za horyzont przypada o godzinie 20:24. Natomiast w Warszawie już o 20:07, a w Białymstoku o 19:59.

Korzystajcie z dobrej pogody, która od wczoraj jest nad Polską! Jeżeli uda Wam się przy okazji obserwacji zrobić fajne fotki i będziecie chcieli się nimi podzielić to zapraszam na grupę Nocne Niebo na FB.

X