zorza polarna

Zorza polarna nad Polską 30 października 2021

W nocy z 30 na 31 października istnieje wielkie prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej nad Polską. Będzie to wynik tego co działo się na Słońcu 28 października. W wyniku silnych rozbłysków ze Słońca w kierunki Ziemi podąża potężny koronalny wyrzut masy.


Wysokoenergetyczne cząstki dotrą do nas 30 października i jest wielka szansa na to, że stworzą się silne zorze polarne. Tak silne, że nawet widoczne w naszym regionie, a nie tylko na dalekiej północy.

Nie należy się jednak spodziewać spektaklu takiego jak w Arktyce. Jeżeli już uda się wypatrzeć zorzę nad Polską to będzie ona o wiele słabsza niż to co można obserwować np. na Islandii. Spodziewać się można nieba o zabarwieniu purpury.

Zorza pojawi się na krótko, a przedział czasowy w którym najlepiej jej wypatrywać to sobotni wieczór – godzina 19, a 1 w nocy w niedzielę. Czyli mamy ok. 6 godzinne okienko w którym zorza może się pojawić.

Zorza może być na tyle słaba, że trzeba będzie wesprzeć się aparatem fotograficznym. Matryca aparatu zarejestruje więcej światła niż nasze ok. Warto o tym pamiętać, jak i o tym, że obserwujemy z miejsc wolnych od zanieczyszczenia światłem. Z dala od zatłoczonych aglomeracji miejskich i koniecznie z odkrytym północnym horyzontem.

Jeżeli uda Wam się uwiecznić zorzę na zdjęciach to koniecznie podzielcie z nami fotkami na profilu nocnego nieba na FB – https://www.facebook.com/nocneniebopl

X