zacmienie slonca 2023

Nocne niebo w październiku 2023

Październik przyniesie nam szereg ciekawostek na nocnym niebie. Z perspektywy globalnej najciekawiej zapowiada się zaćmienie Słońca w Ameryce. Natomiast lokalnie, z wydarzeń możliwych do obserwacji w Europie i w Polsce najciekawsze będą dwa roje meteorów oraz częściowe zaćmienie Księżyca. Na orbicie pojawią się nowe Starlinki oraz powróci BlueWalker3.

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Już na samym początku miesiąca będziemy mogli obserwować na niebie koniunkcję Księżyca z Jowiszem. Obydwa obiekty zbliżą się najmocniej do siebie na niebie 2 października. Naszego naturalnego satelitę i gazowego olbrzyma dzielić będą 2°40′ na nieboskłonie. Obserwacje można rozpocząć już wieczorem 1 październik po wschodzie Księżyca oraz planety Jowisz i kontynuować w nocy 2 października.

Spadające gwiazdy – Drakonidy

W kolejny weekend miesiąca, dokładnie 8 października będziemy mogli podziwiać na niebie rój meteorów Drakonidy. „Spadające gwiazdy” swój radiant będą miały wysoko na zachodnim niebie. Obserwacje można prowadzić już od godzin wieczornych, aż do świtu 9 października. Wraz z upływem nocy radiant będzie przemieszczał się na niebie w kierunku północno-zachodniego horyzontu, a bliżej świtu szukamy go przy północnym horyzoncie.

Rój meteorów Drakonidy, znany również jako Giacobinidy, to jedno z bardziej nieprzewidywalnych i fascynujących zjawisk astronomicznych. Co ciekawe, Drakonidy nie zawsze gwarantują widowisko pełne spektakularnych spadających gwiazd, ale kiedy to się dzieje, robią ogromne wrażenie. Drakonidy są aktywne od 6 do 10 października, więc nawet jeśli nie będzie można obserwować ich w dniu szczytowej aktywności, istnieje szansa na zobaczenie spadających gwiazd kilka dni wcześniej lub później.

Zaćmienie Słońca

Zaćmienia Słońca to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych, które zachwyca zarówno profesjonalnych astronomów, jak i amatorów nieba. Październik 2023 przyniesie kolejną szansę na obserwację tego unikalnego wydarzenia.

14 października wystąpi obrączkowe zaćmienie Słońca. Niestety nie zobaczymy go w Polsce, ani w Europie. Maksimum zaćmienia najlepiej widoczne będzie w wąskim pasie pomiędzy Ameryką Północną, Ameryką Środkową i Ameryką Południową.

Spadające gwiazdy – Orionidy

21 października wystąpi maksimum roju meteorów Orionidy. Jeden z bardziej znanych rojów swój radiant ma w gwiazdozbiorze Oriona. Orionidy są aktywne co roku od początku października do początku listopada, z maksimum aktywności w okolicach 21 października.

Warto zaznaczyć, że meteory z tego roju można obserwować przez kilka nocy przed i po dacie maksimum, choć z mniejszą intensywnością. W dniu maksimum radiant roju będzie przemieszczać się na niebie ze wschodu w kierunku południowo zachodnim, osiągając maksymalną wysokość na niebie na poziomie 50 stopni wysokości.

Orionidy charakteryzują się umiarkowaną ilością meteorów na godzinę. W ciemnych warunkach, z dala od świateł miejskich, można spodziewać się obserwacji od 15 do 25 meteorów na godzinę w szczycie aktywności.

Częściowe zaćmienie Księżyca

28 października będziemy mogli oglądać w Polsce częściowe zaćmienie Księżyca na wieczornym niebie. Zaćmienie Księżyca ma miejsce, kiedy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, rzucając cień na powierzchnię naszego naturalnego satelity. W przypadku zaćmienia częściowego, tylko część Księżyca jest zasłonięta przez cień Ziemi.

Zaćmienie Księżyca jest jednym z tych zajawisk, które można oglądać bez używania specjalistycznego sprzętu. Niemniej jednak, teleskop czy nawet lornetka mogą wzbogacić doświadczenie, pozwalając na bliższe przyjrzenie się szczegółom powierzchni Księżyca oraz cieniowi Ziemi.

Orbita – Starlinki i BlueWalker3

Na orbicie nadal ciekawie. 7 października spodziewamy się startu misji Starlink G7-4. Seria 7 od samego początku była bardzo dobrze widoczna wieczorami w Polsce. Spodziewamy się powtórki od przyszłego weekendu 7 października.

Na wieczorne niebo wraca z przelotami wielki satelita BlueWalker 3. Obiekt ten będzie można oglądać wieczorami od 10 października, aż do końca miesiąca. Będzie to ciekawe wyzwanie dla wszystkich łowców satelitów. Antena tego satelity telekomunikacyjnego ma rozmiar 64 metrów kwadratowych.

X