Starlink nad polską dziś

Satelity Starlink w niedzielę 1 października

Rozpoczynamy nowy miesiąc na orbicie. Obserwatorzy satelitów i statków kosmicznych wyczekują nowych startów misji, a te już za kilka dni. Póki co cały czas dobrze widoczna jest seria Starlink G7-3.

W niedzielę 1 października Starlinki znów przelecą nad Polską. Satelity od SpaceX pojawią się na zachodzie nieba o godzinie 20:04 i przelecą w kierunku wschodnim. Przelot będzie widoczny tylko do połowy nieba. Od momentu pojawienia się pierwszego satelity na niebie, do zniknięcia ostatniego minie ok. 12 minut. Starlinki bardzo mocno rozciągnięte utworzą długi sznur satelitów na niebie.

Sobotni przelot był bardzo wyraźny. Z centrum miasta, przy bardzo dużym zanieczyszczeniu światłem można było obserwować cały przelot z zachodu na wschód i niebieskawą barwę satelitów Starlink.

Przypominam, że miejsce przelotu na niebie może różnić się w zależności od tego z jakiego regionu w kraju prowadzimy obserwację. Zapraszam na wieczorny live z polowania na przelot Starlinków. Zapraszam też do zapoznania się z rozpiską najciekawszych wydarzeń na nocnym niebie w październiku 2023.

A jak przeloty ISS?

W niedzielę 1 października Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna na niebie nad Polską od godziny 19:17. Pojawi się na zachodzie i przeleci w kierunku południowego wschodu. Cały przelot potrwa ok. 7 minut. Są to już ostatnie wieczory podczas, których możemy oglądać ISS na niebie. Za kilka dni przestanie pojawiać się wieczorami.

X