Satelity Starlink

Nowe Starlinki – w piątek 23 jeden przelot

Nowa seria satelitów Starlink została dziś rano umieszczona w kosmosie. Jest to seria G7-15, która na orbitę została wysłana z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. Start odbył się o godzinie 5:11 rano czasu polskiego, a godzinę później satelity Starlink zostały wyładowane z drugiego członu rakiety Falcon 9. Tylko dziś 22 satelity Starlink będą widoczne nad Polską. Sprawdzamy kiedy i gdzie ich szukać.

Przelot tylko dziś

Satelity Starlink przelecą nad Polską 23 lutego o godzinie 18:40. Będzie to jedyny przelot tego dnia i jedyny warty obserwacji w najbliższych dniach. Starlinków szukamy wzdłuż zachodniego, południowo-zachodniego oraz południowego horyzontu. Wysokość przelotu względem horyzontu uzależniona jest od miejsca prowadzenia obserwacji. Z perspektywy Jeleniej Góry będzie to 25 stopni ponad horyzontem, w Poznaniu 18 stopni, a w Warszawie 15 stopni.

Starlinki nad Polską 23.02.2024
Mapka Jelenia Góra

Orbita tej serii z każdym dniem będzie coraz bliżej horyzontu, co skutkuje tym, że przeloty w kolejnych dniach nie będą nad Polską widoczne. Dziś jest jedyna okazja do polowania na kosmiczny pociąg z terytorium Polski.

Starlinki za granicą

Zdecydowanie lepiej sytuacja będzie wyglądała w Europie południowej. Najwyższe przeloty będą na linii Innsbruck, Wiedeń, Split. Tam przeloty będą możliwe do obserwacji również w kolejnych dniach.

Mapka Split
X