W sobotę 21 października przypada Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca

Już w nadchodzącą sobotę 21 października będziemy obchodzili Międzynarodową Noc Obserwacji Księżyca. Dołącz do tego niecodziennego wydarzenia organizowanego na całym świecie.

Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca wypada co roku w październiku lub we wrześniu. Konkretna data ustalana jest na czas, kiedy Księżyc znajdzie się w okolicach pierwszej kwadry. Ta faza Księżyca to najlepszy okres do prowadzenia obserwacji. W tym roku idealny moment wypada 21 października, to właśnie wtedy ujrzymy przepiękne cienie rzucane przez usiany kraterami i dolinami krajobraz Księżyca.

Inicjatywa corocznych obserwacji powstała w ramach projektu Lunar Reconnaissance Orbiter, za który odpowiada NASA. Pierwsze wydarzenie miało miejsce 18 września 2010 roku i od tego czasu, regularnie, co roku organizowany jest ogólnoświatowy event, którego szczegóły są dostępne pod adresem International Observe the Moon Night.

Jako zaangażowana społeczność miłośników obserwacji nocnego nieba zachęcamy do spojrzenia na naszego naturalnego satelitę w ten wyjątkowy dzień. W ramach portalu nocneniebo.pl oraz kanału YouTube zorganizujemy wirtualne wydarzenie, na którym będziecie mogli oglądać Księżyc na żywo przez teleskop. Przygotujemy również szereg zabaw, quizów i zgadywanek w tematyce księżycowej. Zaczynamy w sobotę 21 października o godzinie 18:30.

Gdzie i o której Księżyc na niebie?

W dniu 21 października Księżyc będzie oświetlony w 45%. Ponad horyzont wzejdzie o godzinie 15:15. Maksymalna wysokość jaką osiągnie na niebie to ok. 10 stopni ponad południowym horyzontem. Księżyc zajdzie o godzinie 21:55 przy południowo-zachodnim horyzoncie. Zatem będziemy mieli 6h i 40 minut na prowadzenie obserwacji, wykonywanie zdjęć i uczestniczenie w wydarzeniach. Czasy wschodu i zachodu Księżyca mogą się różnić o kilkanaście minut w zależności od miejsca prowadzenia obserwacji.

X