Częściowe zaćmienie Księżyca w Polsce

W sobotę 28 października częściowe zaćmienie Księżyca. Widoczne w całej Polsce!

Będzie to najciekawsze zjawisko astronomiczne możliwe do oglądania z Polski w tym roku. Zobaczymy je gołym okiem! A obserwacje przez teleskop albo przez lornetkę tylko spotęgują odbiór tego niecodziennego spektaklu.

Częściowe zaćmienie Księżyca

Zaćmienie Księżyca zachodzi, gdy Ziemia znajduje się dokładnie między Słońcem a Księżycem, rzucając cień na powierzchnię naszego naturalnego satelity. W przypadku częściowego zaćmienia Księżyca, tylko część powierzchni Księżyca przechodzi przez cień Ziemi. Reszta Księżyca pozostaje jasna i dobrze oświetlona przez Słońce.

Fazy zaćmienia Księżyca

W przypadku całkowitego zaćmienia Księżyca, nasz naturalny satelita w pełni przechodzi przez cień Ziemi. Poniżej przygotowałem dla Was rozpisane fazy dla zaćmienia całkowitego. Całkowite zaćmienie nie nastąpi w Polsce, ale warto znać jego fazy, aby zrozumieć to czego będziemy świadkami w sobotę 28 października.

Fazy całkowitego zaćmienia Księżyca
  1. Wejście w półcień. Zaćmienie rozpoczyna się, gdy Księżyc zaczyna wchodzić w półcień. Jest to zewnętrzna, słabsza część cienia Ziemi. W tej fazie trudno zauważyć zmiany na powierzchni Księżyca.
  2. Początek zaćmienia częściowego. Księżyc zaczyna wschodzić w cień całkowity, jest to wewnętrzna część cienia Ziemi. Zaćmienie staje się widoczne na jednym z brzegów Księżyca. Zmiana koloru w tej fazie jest zauważalna.
  3. Całkowite zaćmienie. Cała powierzchnia Księżyca zostaje zacieniona, ponieważ przechodzi przez cień całkowity Ziemi. W tej fazie Księżyc często przybiera czerwoną barwę. Wynika to z rozproszenia światła w atmosferze Ziemi. Zjawisko to określane często jest krwawym Księżycem.
  4. Koniec całkowitego zaćmienia. Księżyc zaczyna opuszczać cień całkowity i powraca do zaćmienia częściowego. Księżyc stopniowo staje się jaśniejszy.
  5. Koniec zaćmienia częściowego. Ostatnia część Księżyca opuszcza cień całkowity.
  6. Wyjście z półcienia. Księżyc kontynuuje swoją podróż i opuszcza półcień Ziemi. Powoli zaczyna wracać do swojego normalnego, niezacienionego stanu.

Co ważne, nie każde zaćmienie Księżyca kończy się fazą całkowitego zaćmienia, tak też będzie w Polsce 28 października 2023. W tym dniu Księżyc przejdzie tylko częściowo przez Umbrę.

Kiedy i gdzie oglądać częściowe zaćmienie Księżyca w Polsce?

Częściowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne w sobotę 28 października w całej Polsce. Całość zjawiska potrwa ponad 4 godziny. Rozpocznie się o godzinie 20, a zakończy 28 minut po północy. Przez ten czas Księżyc będzie znajdował się w półcieniu. Ale najbardziej widowiskowa część będzie wtedy, gdy Księżyc znajdzie się częściowo w strefie cienia Ziemi. Ta faza rozpocznie się o 21:34 i potrwa do 22:53.

  1. Początek fazy półcieniowej – godzina 20:00
  2. Początek zaćmienia częściowego – godzina 21:34
  3. Maksimum zaćmienia częściowego – godzina 22:13
  4. Koniec zaćmienia częściowego – godzina 22:53
  5. Koniec fazy półcieniowej – godzina 00:28

Czym oglądać?

Księżyc w trakcie częściowego zaćmienia będzie w pełni. Nie stanowi to jednak żadnego problemu, żeby obserwować pełnię jak i poszczególne fazy zaćmienia gołym okiem. Dla jeszcze lepszego odbioru tego niecodziennego zjawiska można skorzystać z lornetki. Jeżeli dysponujemy teleskopem, to jeszcze lepiej. Wtedy zobaczycie z bliska szczegóły na powierzchni Srebrnego Globu podczas trwania zaćmienia.

X