Zakrycie Wenus

Zakrycie Wenus przez Księżyc w czwartek 9 listopada

Szykujcie się na niecodzienne zjawisko. Już w czwartek 9 listopada Księżyc zakryje Wenus! To ciekawe wydarzenie astronomiczne będzie można oglądać tylko w ciągu dnia.

Czym są zakrycia?

Astronomia jest dziedziną, która nigdy nie przestaje fascynować. Jednym z ciekawszych i możliwych do obserwowania są zjawiska zakryć – momenty, gdy jeden obiekt niebieski przesuwa się przed drugim, tworząc niezwykłe widowisko na niebie. Dwa takie zjawiska, które przyciągają uwagę zarówno profesjonalnych astronomów, jak i amatorów, to zakrycia gwiazd i zakrycia planet przez Księżyc.

Zakrycie gwiazdy przez Księżyc to zjawisko, które ma miejsce, gdy nasz naturalny satelita przesuwa się na tle gwiazd i przechodzi dokładnie przed jedną z nich. Zakrycie planety przez Księżyc jest zjawiskiem rzadkim. Dochodzi do niego, kiedy Księżyc wędrując po niebie przesłania planetę. W przeciwieństwie do gwiazd, planety są zdecydowanie bliżej Ziemi, dlatego na niebie wydają się większe i jaśniejsze. To sprawia, że zakrycie planety przez Księżyc jest łatwiejsze do zaobserwowania gołym okiem lub przy użyciu podstawowego sprzętu astronomicznego. Takie zjawisko może trwać nawet ponad godzinę. W czwartek 9 listopada będziemy mieli do czynienia z tym drugim, zakryciem planety przez Księżyc.

Gdzie i kiedy obserwować zakrycie Wenus?

Do dziennego zakrycia Wenus przez Księżyc dojdzie 9 listopada około godziny 10:54. Najjaśniejsza planeta na niebie zostanie zasłonięta przez naszego naturalnego satelitę na blisko godzinę i 20 minut. Godzina zakrycia będzie różnić się w zależności od miejsca prowadzenia obserwacji. Przykładowe godziny dla kilku skrajnie położonych miast prezentują się następująco:

  • Szczecin – początek 10:52, koniec 12:06
  • Poznań – początek 10:54, koniec 12:10
  • Warszawa – początek 10:57, koniec 12:14
  • Rzeszów – początek 11:03, koniec 12:20

Dokładną godzinę wystąpienia tego zjawiska możecie sprawdzić w aplikacji Stellarium, którą znacie już z naszych transmisji live.

Księżyc i Wenus będą znajdować się o tym czasie na południowo-zachodnim niebie. Jeżeli niebo nie będzie zasłonięte chmurami, to powinniśmy bez problemu zobaczyć moment zakrycia Wenus przez Księżyc.

Jak obserwować?

W teorii można obserwować to zjawisko gołym okiem, ponieważ Księżyc i Wenus są łatwe do odnalezienia nawet na jasnym niebie. Niemniej jednak użycie teleskopu, albo przynajmniej lornetki da lepsze odbiór tego niecodziennego wydarzenia. Nawet prosty, amatorski teleskop powiększy Księżyc na tyle, że bez problemu zobaczymy jego oświetloną część z kraterami i wyżynami, która powoli będzie zakrywać planetę Wenus.

Najciekawszy moment tego wydarzenia to oczywiście sam moment zakrycia oraz odkrycia Wenus przez Księżyc. Czas trwania tej części widowiska to około 50 sekund. Tyle czasu tarcza Wenus będzie chować się za Księżycem i przez podobny czas będzie odkrywana. Nie jest to dużo, ale wystarczająco, by wykonać piękne zdjęcia przez teleskop.

Trzymamy kciuku za udane obserwacje i zachęcamy Was do dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia na naszej grupie na FB Nocne Niebo.

X