Starlinki nad Polską

Satelity Starlink w środę 8 listopada

Satelity Starlink przelecą nad Polską w środę 8 listopada o godzinie 17:07. Będzie to długi przelot przez całe niebo. Nie jest to nowa seria, cały czas oglądamy Starlinki z serii G7-6. Satelity przelecą z zachodu na wschód przez cały nieboskłon. Przelot potrwa blisko 10 minut, jest to efekt mocnej separacji kosmicznego pociągu.

Dlaczego dziś oglądamy wcześniej? Do poniedziałku interesowaliśmy się przelotami po godzinie 18, jednak są one już na tyle krótkie, że w wielu miejscach w Polsce nie można dobrze zobaczyć przelotu. Dlatego teraz skupiamy się na wcześniejszym przelocie o godzinie 17:07. Wcześniejsza godzina gwarantuje oglądanie Starlinków na całym niebie, ponieważ Słońce nie zeszło jeszcze bardzo głęboko pod horyzont, dzięki czemu satelity są dłużej oświetlane w kosmosie.

W środę nowe Starlinki

Na środę 8 listopada planowany jest start nowej misji Starlink G6-27. Z Cape Canaveral na Florydzie ma wystartować rakieta Falcon 9 z 23 satelitami Starlink. Planowana godzina startu to 5:31 rano czasu polskiego. Starlinki z tej misji nie będą widoczne nad Polską, chyba że dojdzie do zmiany godziny startu misji.

Zdjęcie na okładkę podesłał nam Oskar Królak. Dziękujemy za raport z przelotu i piękne zdjęcia.

X