Satelity Starlink

Satelity Starlink we wtorek 7 listopada

Starlinki poprzedniego wieczora przeleciały obok gromady kulistej M92. Można powiedzieć, że doszło do koniunkcji Starlinków z gromadą gwiazd. Pytanie czy koniunkcja może zajść pomiędzy sztucznym obiektem, a ciałem niebieskim? W każdym razie w kosmosie te obiekty były bardzo daleko od siebie, a z punktu widzenia obserwatora na Ziemi były tuż obok siebie.

Kiedy Starlinki?

Satelity Starlink przelecą we wtorek 7 listopada o godzinie 18:25. Będzie to 9 dzień przelotów serii G7-6 na niebie. Przeloty są już zdecydowanie krótsze, a satelity mocno odseparowane od siebie. Starlinki będą widoczne po zachodniej stronie nieba. Maksymalna wysokość jaką osiągną to około 40 stopni ponad horyzontem. Zatem nie są to już przeloty przez cały nieboskłon z zachodu na wschód, tylko krótkie, punktowe przeloty w jednej części nieba. Mimo wszystko satelity Starlink odbijają bardzo dużo światła słonecznego, przez co są dobrze widoczne nawet na niskich wysokościach względem horyzontu.

Przelot Starlink we wtorek – mapy nieba

Żeby dokładnie ustalić miejsce przelotu satelitów na niebie, przygotowaliśmy dla Was animowane mapy nieba z zarysowaną trasą lotu. Na wideo dostępny jest podgląd dla 49 dużych miast. Trzymamy kciuki za udane obserwacje.

X