Zorza w Polsce

Zorza w Polsce w poniedziałek 6 listopada

Niedziela przyniosła nam szereg niesamowitych zjawisk zorzowych nad Polską. Zorza polarna swoim zasięgiem ogarnęła nie tylko nasz kraj, ale była dostrzegalna od Węgier, aż po północne regiony Włoch. Za tak dobrze widoczną zorzę odpowiada silna burza geomagnetyczna, która osiągnęła kategorię G3 w pięciostopniowej skali, gdzie G5 oznacza ekstremalnie silne burze geomagnetyczne.

Czy będzie zorza w Polsce w poniedziałek?

W nadchodzących 48 godzinach spodziewane jest kolejne uderzenie szybkiego wiatru słonecznego, który może wygenerować silne burze geomagnetyczne, a te przy sprzyjających parametrach znów wytworzą zorzę widoczną na naszych szerokościach geograficznych. Największą niewiadomą jest moment uderzenia wiatru słonecznego. Może to nastąpić nadchodzącego wieczora, a może dopiero we wtorek. Trudno też ocenić jak silna będzie burza magnetyczna wytworzona po uderzeniu.

Jedno jest pewne, łowcy zorzy i ciekawych zjawisk na nocnym niebie powinni być w gotowości. Zalecamy śledzenie szczegółowych parametrów zorzowych dostępnych na stronie SpaceWeatherLive. Ewentualnie podgląd map północnej półkuli na stronie Aurora Forecast od NOAA.

mapa zaorzy
Prognoza zorzowa stan z godziny 13:16 czasu polskiego NOAA
X