Zorza nad Polską

Zorza nad Polską możliwa już w ten weekend

W dniach 10-11 maja 2024 roku możemy spodziewać się spektakularnych zjawisk na niebie, które będą widoczne również w Polsce. Wszystko to za sprawą ostatniej aktywności słonecznej, która miała miejsce w regionie plam słonecznych 3664.

Region plam słonecznych 3664 jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych obszarów na Słońcu. W ciągu ostatnich dni doszło tam do dwóch potężnych rozbłysków słonecznych – klasy X1 oraz M8.6. Rozbłyski te wywołały koronalne wyrzuty masy (CME), które zmierzają w kierunku Ziemi.

Oczekuje się, że CME dotrą do naszej planety późnym wieczorem 10 maja lub wczesnym rankiem 11 maja, co może wywołać zorze polarne widoczne na średnich szerokościach geograficznych, w tym w Polsce.

Czym są rozbłyski słoneczne?

Rozbłyski słoneczne to gwałtowne wybuchy energii na powierzchni Słońca, które emitują potężne ilości promieniowania elektromagnetycznego. Rozbłysk klasy X1 jest jednym z najsilniejszych i może powodować znaczące zakłócenia w komunikacji radiowej na Ziemi. Rozbłysk klasy M8.6 jest nieco słabszy, ale nadal na tyle silny, by mieć znaczący wpływ na nasze pole magnetyczne.

CME na Słońcu

Koronalne Wyrzuty Masy (CME)

CME to ogromne ilości plazmy i naładowanych cząstek wyrzucane z korony słonecznej w przestrzeń kosmiczną. Kiedy CME docierają do Ziemi, mogą wywołać burze geomagnetyczne, które z kolei prowadzą do pojawienia się zórz polarnych. W tym przypadku CME z regionu 3664 są skierowane bezpośrednio w stronę naszej planety, co oznacza, że możemy spodziewać się efektownych zórz polarnych.

X