Cienki sierp Księżyca

Dziś na niebie zobaczycie cienki sierp Księżyca

W środę 28 maja na wieczornym niebie pojawi się jeden z najbardziej subtelnych i fotogenicznych widoków – cienki sierp Księżyca, zaledwie kilka procent oświetlenia. To dobra okazja na spokojną obserwację lub wykonanie zdjęć przy użyciu dłuższej ogniskowej.

Szczegóły obserwacyjne

Zaraz po zachodzie Słońca warto zacząć wypatrywać cienkiego sierpa na północno-zachodnim niebie. Początkowo może być ledwo widoczny na tle jasnego nieba, ale wraz z pogłębiającym się zmierzchem stanie się coraz bardziej wyraźny. Taki Księżyc to również dobry moment, aby zobaczyć tzw. światło popielate – czyli delikatną poświatę ciemnej części tarczy, oświetlanej przez światło odbite od Ziemi.

Księżyc - 28.05 - mapa nieba
źródło: Stellarium / nocneniebo.pl
  • Zachód Słońca: godz. 21:00
  • Oświetlenie Księżyca: tylko 4% tarczy
  • Widoczność Księżyca: od zmierzchu do godz. 23:34, gdy zajdzie za północno-zachodni horyzont

Warto wiedzieć

Cienkie sierpy pojawiają się tylko przez kilka dni po nowiu, a ich widoczność jest uzależniona od przejrzystości atmosfery i braku przeszkód przy zachodnim horyzoncie. 28 maja warunki będą sprzyjające – nisko zawieszony Księżyc powinien być dobrze widoczny nawet gołym okiem, zwłaszcza po godzinie 21:30, gdy niebo wyraźnie ściemnieje.

To jeden z tych widoków, który zaskakuje delikatnością i precyzją. Zaledwie 4% oświetlenia tarczy to tyle, co nic – ale właśnie w tym tkwi jego urok.

X