Rozpoczął się sezon wieczornych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską. ISS będzie widoczna codziennie, aż do 1 października.
O której przeleci ISS?
W poniedziałek 16 września ISS przeleci nad Polską o godzinie 20:42. Przelot rozpocznie się po zachodniej stronie nieba. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleci w kierunku wschodnim, ale widoczna będzie tylko przez 2/3 swojej drogi pomiędzy horyzontami. Po 5 minutach widoczności zniknie w cieniu Ziemi.
Pogoda w tym tygodniu ma sprzyjać prowadzeniu obserwacji. To dobry czas, żeby pod koniec lata zerknąć jeszcze w niebo.
Czym jest ISS?
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to wspólny projekt agencji kosmicznych kilku krajów, w tym NASA (USA), Roskosmos (Rosja), JAXA (Japonia), ESA (Europa) i CSA (Kanada). ISS jest stałym, załogowym laboratorium orbitującym około 400 km nad Ziemią, służącym do prowadzenia badań naukowych w warunkach mikrograwitacji. Od czasu jej pierwszej załogowej misji w 2000 roku, ISS jest stale zamieszkana przez astronautów z różnych krajów.
Dlaczego widzimy ISS na nocnym niebie?
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, satelity, rakiety – widzimy je na nocnym niebie, ponieważ odbijają one światło słoneczne w kierunku Ziemi. Nawet gdy na powierzchni Ziemi panuje noc, obiekty te są na tyle wysoko, że są nadal oświetlane przez Słońce.