Listopadowa pełnia Księżyca kończy serię czterech superksiężyców, które wystąpiły w ostatnich miesiącach. Dodatkowo listopadowy Księżyc w pełni, pojawi się na niebie w towarzystwie gromady otwartej Plejady.
Seria superksiężyców właśnie się kończy
Minione miesiące przyniosły nam zjawisko astronomiczne o nazwie superpełni, znane również jako superksiężyc. Księżyc zyskuje taką nazwę, gdy pełnia zbiega się z jego perygeum – punktem orbity najbliższym Ziemi. W efekcie Księżyc wydaje się większy i jaśniejszy niż podczas standardowej pełni. W ostatnim czasie wystąpiły one 19 sierpnia, 17 września, 17 października i nastąpi dziś 15 listopada 2024. Dziś Księżyc w pełni będzie oddalony od Ziemi o 361 tys. kilometrów. Wzejdzie o godzinie 15:16, a zajdzie 16 listopada o godzinie 8:18
Pełnia w towarzystwie Siedmiu Sióstr
Księżyc znajdzie się dziś w pobliżu Plejad, jednej z najbardziej znanych gromad otwartych w gwiazdozbiorze Byka. To wyjątkowa okazja do obserwacji. Księżyc i Plejady będą widoczne przez większą część nocy, najlepiej jednak rozpocząć obserwacje już po zmroku, gdy znajdą się wyżej nad horyzontem.
Plejady, znane również jako M45, to grupa młodych, gorących gwiazd znajdująca się około 440 lat świetlnych od Ziemi. Na ciemnym, bezchmurnym niebie można dostrzec gołym okiem nawet 6-7 najjaśniejszych gwiazd tej gromady, które często określane są mianem „Siedmiu Sióstr”. W rzeczywistości Plejady składają się z kilkuset gwiazd otoczonych subtelną mgławicą refleksyjną, która odbija ich światło.