Falcon 9 na niebie

Dziwny ślad na niebie? To rakieta Falcon 9

W czwartkowy wieczór 2 maja około godziny 21:55 na niebie nad Polską można było zaobserwować dziwny obiekt. Przypominał coś pomiędzy smugą, a jasnym wirem. To była rakieta Falcon 9 Elona Muska!

Byliśmy w trakcie polowania na zorzę nad Polską kiedy widzowie zaczęli zgłaszać dziwnie wyglądające zdarzenie na północnej części nieba. Obiekt swoim kształtem przypominał jasną smugę. Takie charakterystyczne kształty mają gazy wylotowe rakiet. Nad Polską są to rzadkie zjawiska, ale można je zarejestrować, gdy rakieta wykonuje manewry w kosmosie za pomocą swoich silników.

Właśnie coś takiego zaobserwowano wieczorem 2 maja. To misja Maxar 1, która była realizowana przez firmę SpaceX wieczorem 2 maja. Rakieta Falcon 9 wyniosła wtedy na orbitę dwa satelity obserwacyjne.

Spekulowano też, że gazy wylotowe mogły pochodzić od niewielkiego satelity ACS3, jednak ta wersja była mało prawdopodobna, ponieważ satelita ACS3 ma rozmiary 20×30 cm. Łatwo można było się pomylić, bo zbieżność orbit była duża. Jednak tak duże ślady na niebie są charakterystyczne tylko dla rakiet. Na grafice poniżej prezentuję położenie rakiety Falcon 9 i dwóch satelitów, które wyniosła na orbitę – linia zielona. Oraz położenie niewielkiego satelity typu CubeSat – ACS3 – linia różowa.

X