cover_iss

Inspiration 4, ISS i Starlinki nad Polską – 16 września plan przelotu

Dziś wieczorem możemy oglądać, aż 3 różne obiekty na orbicie. Dwa przeloty kapsuły Dragon z misją Inspiration 4, ISS oraz Starlinki.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wraca dziś na wieczorne niebo i będzie możną ją oglądać nad Polską do końca miesiąca. Przez najbliższe trzy wieczory nad Polską będzie też widać przeloty astronautów amatorów z misji Inspiration 4. Natomiast Starlinki powoli zaczynają chować się za zachodni horyzont i niebawem znikną na dłużej.

Pierwsze na niebie pojawią się Starlinki. Podobnie jak wczoraj, oglądać je można na wschodzie kraju. Satelity przelecą z północy na południe po zachodniej stronie nieba. Start o godzinie 19:27

Mapka z perspektywy Rzeszowa

O godzinie 19:43 odbędzie się pierwszy przelot Inspiration 4. Dragon przeleci z południowego zachodu w kierunku wschodnim. Będzie leciał blisko Księżyca, Saturna i Jowisza.

Następna będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Start o godzinie 20:50. ISS dziś jeszcze przeleci dość niemrawo. Będzie to krótki przelot w południowo zachodniej części nieba.

Na koniec wieczora przeleci jeszcze raz Dragon z kosmicznymi turystami. Start o 21:22, kapsuła pojawi się na południowym zachodzie i przeleci w kierunku wschodnim, natomiast w cień Ziemi wejdzie już na wysokości gwiazdozbioru Orła.

Jak widzicie sporo się dziś dzieje na niebie. Pozostaje mi życzyć czystego nieba, choć z tym może być ciężko

X