Otrzymujemy mnóstwo raportów z USA i Indii z potwierdzeniem bardzo dobrej widoczności przelotów satelitów Starlink. Kosmiczny pociąg w tamtych regionach jest na tyle jasny, że bez problemu obserwatorzy rejestrują przeloty smartfonami. Czy podobnie będzie nad Polską?
Już dziś wieczorem 4 grudnia 2021 nad Polską będzie można wypatrywać przelotu kosmicznego pociągu firmy SpaceX. Najlepsze warunki do obserwacji pod względem trajektorii przelotu będą w południowej części Polski, tam przelot osiągnie maksymalną wysokość około 20 stopni. Nieco gorzej będzie w centralnej części kraju, tam maksymalna wysokość jaką osiągną to 13-15 stopni. Najgorsze warunki do obserwacji będą w północnej Polsce, tam miejscami przelot nie osiągnie wysokości nawet 10 stopni, co dla miejsc zanieczyszczonych światłem jest równoznaczne z brakiem możliwości oglądania przelotu.
Na szczęście to dopiero pierwszy dzień przelotów nad Polską i z każdym kolejnym wieczorem Starlinki będą na niebie wyżej i dłużej. Wysokie przeloty będą bardzo dobrze widoczne również z ośrodków miejskich.
Czego szukamy na niebie? Jasnych obiektów przypominających gwiazdy ale ustawionych w szykach po kilkadziesiąt sztuk przelatujących najczęściej z zachodu na wschód. Tak wyglądały przeloty Starlink nagrane z centrum miasta!
Czym w ogóle są te przelatujące na niebie światła tworzące szyk przypominający pociąg? To satelity telekomunikacyjne Elona Muska, właściciela firmy SpaceX. Już dziś dostarczają Internet na całym świecie. Obecnie jest ich blisko 2000 sztuk umieszczonych na niskiej orbicie, docelowo będzie ich ok. 12000. Dlaczego tak dużo? Firma SpaceX stawia sobie za cel dostarczenie Internetu satelitarnego na całym globie charakteryzującego się niskimi opóźnieniami. Więcej o Starlinkach w filmie jaki dla Was przygotowałem.
No to jak już wiemy co to jest i do czego ma służyć, sprawdźmy gdzie ich szukać nad Polską. Starlinki w sobotę 4 grudnia pojawią się na niebie o godzinie 18:14. Wzbiją się ponad południowo zachodni horyzont i przelecą w kierunku wschodnim. Sam przelot będzie krótki, potrwa ok 2,5 minuty. Satelity znikną na niebie, czyli wejdą w cień ziemi o godzinie 18:16. Wypatrujmy ich pod Jowiszem. Poniżej poglądowa mapka nieba z zaznaczoną trajektorią przelotu dla Wrocławia.
Mapka dla Warszawy, niższy i krótszy przelot. Rozpocznie się również o 18:14 i zakończy po około 2 minutach lotu.
Sukcesem dobrych obserwacji będzie czyste niebo. Jeżeli pogoda nie dopisze to nawet najjaśniejszy kosmiczny pociąg nie przebije się przez grubą warstwę chmur. Życzę wszystkim czystego nieba, udanego polowania na Starlinki. Dawajcie znać czy było widać. A znajdziecie nas na kanale YT Nocne Niebo oraz na serwerze Discord Nocne Niebo
Zachęcam do subskrybowania kanału na YT, tam informację o takich ciekawostkach na niebie pojawiają się regularnie.