Starlink nad Polską dzisiaj – 5 grudnia 2021

W dniu 5 grudnia satelity Starlink pojawią się nad Polską o godzinie 17:31. Wzbiją się ponad południowy horyzont i przelecą w kierunku wschodnim. Cały przelot potrwa ok. 6 minut. Szczegółowe trasy przelotów dla 49 dużych miast zamieszczam na wideo. Charakterystycznym obiektem na niebie podczas przelotu będzie Jowisz. Starlinki zaczną pojawiać się na niebie pod Jowiszem.


Kosmiczny pociąg z każdym dniem wznosi się coraz wyżej, a przeloty są dłuższe. W niedzielę jeżeli pogoda dopisze będziemy mogli oglądać przelot ponad południowym, południowo wschodnim horyzontem na wysokościach pomiędzy 10 – 20 stopni. Starlinki dolecą maksymalnie do gwiazdozbioru Wieloryba i w nim wejdą w cień Ziemi.

Mapka przelotu satelitów Starlink 5 grudnia 2021

Starlinki to nie jedyny ciekawy obiekt na dzisiejszym wieczornym niebie. O godzinie 17:13 i 18:52 przez nieboskłon przeleci Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Są to już jedne z ostatnich wieczornych przelotów ISS. Stacja kosmiczna wieczorami będzie widoczna tylko do 10 grudnia, później schowa się w cieniu Ziemi. Kolejne wieczorne przeloty będą widoczne na niebie dopiero po 18 stycznia 2021.

X