starlink nad polską

Starlink nad Polska dzisiaj – kosmiczny pociąg 6 grudnia 2021

W poniedziałek 6 grudnia satelity Starlink przelecą nad Polską dwa razy. Pierwszy przelot będzie można oglądać o godzinie 16:50, a kolejny ok. 90 minut później czyli o 18:24

W trakcie pierwszego przelotu (16:50) satelity Starlink pojawią się nad południowym horyzontem i przelecą po niskiej trajektorii w kierunku wschodnim. Przelot będzie dobrze widoczny na południu kraju, słabiej na północy.

Drugi przelot (18:24) rozpocznie się na południowym zachodzie nieba. Starlinki osiągną wysokość blisko 30 stopni i przelecą bardzo blisko Saturna i Jowisza. Jeżeli pogoda dopiszę to przelot będzie dobrze widoczny z dowolnego miejsca w kraju.

Mapka ilustrująca przelot o godzinie 16:50. Ponad południowo-wschodnim horyzontem zarysowana linia o długości odpowiadającej miejscach w których Starlink będzie widoczny.

Mapka ilustrująca przelot na godzinę 18:24. Punktem orientacyjnym jest Saturn i Jowisz, na prawo od tych planet przelecą Starlinki.

W poniedziałkowi wieczór na niebie pojawi się też Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Pierwszy przelot przez całe niebo rozpocznie się o 16:25. Kolejny po niskiej południowo zachodniej stronie nieba o godzinie 18:03. Tak wyglądał przelot ISS kilka dni temu nad Poznaniem

Oczywiście do udanych obserwacji potrzebny jest jeszcze jeden ważny parametr: pogoda, a dokładnie czyste nieba. Jesienno-zimowa aura pod tym względem jest bardzo kapryśna i niestety potrafi skutecznie uprzykrzyć życie obserwatorom nieba.

X