Noc spadających gwiazd

Już dziś wieczorem noc spadających gwiazd

W niedzielę 8 października rój meteorów Drakonidy osiągnie maksimum wystąpień. Wspólnie szukamy na niebie spadających gwiazd. Transmisję z polowania na Drakonidy rozpoczynamy w niedzielę o godzinie 19:00.

Gdzie szukać meteorów?

Od momentu jak tylko zrobi się ciemno warto spojrzeć wysoko na północno zachodnie niebo. To właśnie tam znajdziemy gwiazdozbiór Smoka, skąd będą rozchodzić się świetlne ślady na niebie. Radiant roju jest miejscem z którego świetlne ślady rozchodzą się w każdym kierunku. Warto być czujnym, bo Drakonid może pojawić się raz na północy, a za kilka minut na zachodnim niebie.

Ile meteorów zobaczymy?

Drakonidy zazwyczaj nie są tak spektakularnym widowiskiem jak inne roje meteorów, prezentując średnio około 10-20 meteorów na godzinę podczas szczytu aktywności. Niemniej jednak, historia zna przypadki, gdy Drakonidy zaskakiwały obserwatorów nieba, generując setki, a nawet tysiące meteorów na godzinę. Choć prognozowanie dokładnej liczby meteorów jest trudne, z pewnością warto wybrać się na obserwacje, gdyż kosmos zawsze potrafi zaskakiwać.

Kolejne meteory już w drugiej połowie października

Drugi rój meteorów, który warto zaznaczyć w kalendarzu, to Orionidy, osiągające swój szczyt aktywności około 21 października. Radiant Orionidów znajduje się, jak łatwo się domyślić, w gwiazdozbiorze Oriona, a meteory te są znane ze swojej szybkości i jasności, co czyni je jednym z najciekawszych rojów meteorów do obserwacji.

X