leonard

Czy kometa C/2021 A1 Leonard rozpada się?

Wyczekiwana kometa C/2021 A1 Leonard, która miała lśnić na grudniowym niebie prawdopodobnie ulega rozpadowi. Najnowsze doniesienia astronomów sugerują postępujący rozpad jądra komety.

W sieci pojawia się sporo zaskakujących informacji, jakoby jądro komety C/2021 A1 miało się rozpadać. Czy są to informacje potwierdzone będzie wiadomo w ciągu najbliższych 24h.

Ale o co w sumie ten hałas?

12 grudnia miała być najbliżej Ziemi z jasnością pozwalającą na obserwację gołym okiem. Jednak najnowsze informacje sugerują, że do tego nie dojdzie. Jądro komety prawdopodobnie ulega w tej chwili rozpadowi co może tłumaczyć brak narastającej jasności w ostatnich dniach. Potwierdzeniem tych niepokojących informacji jest jedno ze zdjęć opublikowane na profilu społecznościowym.

Prawdopodobnie 12 grudnia kometa nie osiągnie spodziewanej jasności. Choć wiele osób ma jeszcze nadzieję, że to tylko chwilowa anomalia. Natura komet nie jest nam do końca znana o czym mogą świadczyć zdarzenia z ostatnich lat. Kometa C/2020 F3 Neowise zaskoczyła wszystkich swoją jasnością, pomimo tego że analizy i estymacje jej jasności nie wskazywała takiego stanu rzeczy.

X