Kometa przy Drodze Mlecznej

Kometa we wtorek 29 października. Czy jeszcze ją widać?

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS widoczna jest już tylko przez teleskop oraz fotograficznie na dłuższych czasach naświetlania. Mimo, że gołym okiem już nie jest widoczna, to nadal warto szukać jej na zdjęciach, bo znajduje się obecnie coraz bliżej Drogi Mlecznej.

Kometa aktualnie znajduje się na skraju gwiazdozbioru Wężownika, na styku z Drogą Mleczną. Punktem charakterystycznym jest gwiazda Cebalrai (Beta Ophiuchi), która znajduje się na prawo od komety. O godzinie 18 kometa i wspomniana gwiazda będą znajdowały się na wysokości 30 stopni ponad południowo-zachodnim horyzontem.

źródło: Stellarium / nocneniebo.pl

Zdjęcia komety można robić dobrą godzinę po zachodzie Słońca, kiedy niebo wystarczająco się ściemni, tak żeby było widać gwiazdy. Optymalnym czasem będzie nawet godzina 18. Na długim czasie naświetlana, na zdjęciach pokaże się delikatny warkocz komety oraz Droga Mleczna.

29 października to jeden z ostatnich momentów, by wykonać fotografię komety, zanim jej widoczność zmniejszy się na dobre. W dłuższym czasie naświetlania, zwłaszcza w ciemnych miejscach, kometa może być widoczna na tle Drogi Mlecznej, tworząc malowniczy i unikatowy kadr. Ustawienie sprzętu na statywie oraz długi czas ekspozycji mogą pozwolić na wyraźne uchwycenie komety nawet przy jej niższej jasności.

X