Jowisz i Księżyc w koniunkcji

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem – zjawisko widoczne w czwartek wieczorem

W czwartek 6 marca na wieczornym niebie dojdzie do koniunkcji Księżyca z Jowiszem – dwóch jasnych obiektów nocnego nieba. To doskonała okazja do obserwacji i fotografowania, zwłaszcza że układ ten będzie widoczny już od zmierzchu.

Gdzie i kiedy obserwować?

Tuż po zachodzie Słońca, około godziny 18:00, Księżyc i Jowisz pojawią się 60 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Srebrny Glob będzie w pierwszej kwadrze (50% oświetlenia), co sprawi, że jego powierzchnia będzie wyraźnie widoczna, w tym również liczne kratery na granicy światła i cienia.

Jowisz i Księżyc w koniunkcji - 06.03.2025 - mapa nieba
źródło: Stellarium / nocneniebo.pl

Jowisz znajdzie się w odległości 6 stopni kątowych od Księżyca, co oznacza, że oba obiekty będą stosunkowo blisko, ale nie zmieszczą się razem w polu widzenia standardowej lornetki. Najmniejszy dystans między nimi przypadnie na godziny wieczorne, a później stopniowo zaczną się od siebie oddalać.

Jak wygląda koniunkcja?

Gołym okiem Księżyc i Jowisz będą tworzyć wyraźnie zauważalną parę na niebie. Jowisz, jako jasny obiekt o blasku około -2 magnitudo, będzie wyróżniał się w jego pobliżu. W lornetce można dostrzec cztery największe księżyce Jowisza, które będą widoczne jako małe punkciki wokół planety.

Posiadacze teleskopów mogą dostrzec szczegóły pasów chmur na Jowiszu, a także ciekawe formacje na Księżycu, zwłaszcza wzdłuż terminatora – linii dzielącej dzień i noc na jego powierzchni.

Czwartkowa koniunkcja Księżyca z Jowiszem to świetna okazja do wieczornej obserwacji. Zjawisko będzie dobrze widoczne gołym okiem, a lornetka czy teleskop pozwolą dostrzec dodatkowe szczegóły. Warto spojrzeć w niebo – to jedno z lepszych ustawień tych dwóch obiektów w marcu.

X