Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ponownie pojawi się na porannym niebie nad Polską. W środę 26 lutego czeka nas jasny i wyraźny przelot, który warto uwzględnić podczas porannej drogi do pracy. Jasność stacji osiągnie imponującą wartość -3,8 magnitudo, co oznacza, że będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie.
Szczegóły przelotu
- Data: Środa, 26 lutego
- Godzina startu: 05:07 – pojawienie się stacji na zachodnim niebie na wysokości 38°
- Maksymalna wysokość: ISS osiągnie najwyższy punkt trajektorii w okolicach zenitu, czyli w środkowej części nieba.
- Zakończenie przelotu: 05:11 – Stacja zniknie za wschodnim horyzontem (E)

Jak obserwować ISS?
Podczas środowego przelotu ISS będzie widoczna jako jasny, poruszający się punkt przecinający niebo z zachodu na wschód. Dzięki dużej jasności -3,8 mag, stacja wyróżni się nawet na tle nieba zanieczyszczonego światłem miejskim. Przelot będzie trwać około 4 minut, co daje wystarczająco dużo czasu na jego obserwację.
Najlepsze warunki do oglądania będą z otwartych przestrzeni, z dala od wysokich budynków czy drzew. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – ISS widać gołym okiem jako szybko poruszający się jasny punkt, bez migotania, charakterystycznego dla samolotów. Jeśli posiadasz lornetkę, możesz spróbować dostrzec nieco więcej szczegółów, jak np. charakterystyczny kształt stacji.