W noc z soboty na niedzielę, 21/22 grudnia 2024, będziemy świadkami maksimum aktywności roju meteorów Ursydy. To jedno z mniej znanych zjawisk astronomicznych w grudniowym kalendarzu, ale z pewnością warte uwagi dla miłośników nocnego nieba.
Czym są Ursydy?
Rój Ursydów to deszcz meteorów, którego radiant – czyli miejsce, z którego zdają się wylatywać meteory – znajduje się w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy (Ursa Minor). Maksimum aktywności przypada w nocy z 21 na 22 grudnia, kiedy to można oczekiwać do 10 meteorów na godzinę w idealnych warunkach. Dane historyczne wskazują na występowanie okresów, kiedy liczba godzinowa wzrastała do 35, a w 2014 roku nawet do 50 wystąpień na godzinę.
Gdzie patrzeć?
Świetlnych śladów szukamy na północnym niebie oraz +/- kilkadziesiąt stopni w każdą stronę. Radiant znajduje się nieopodal Gwiazdy Polarnej, czyli w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Daje nam to możliwość obserwacji meteorów przez cały wieczór i noc, ponieważ radiant nie schowa się za horyzontem.
W przypadku grudniowych Ursydów, Księżyc nie będzie tak przeszkadzać jak podczas zeszłotygodniowego maksimum Geminidów. Daje nam to szanse na złapanie spadających gwiazd w kadrze, ale pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych.