starlinki

Starlinki i ISS w piątek 15 września

Kosmiczny pociąg był bardzo dobrze widoczny przez ostatnie trzy wieczory. Czy w piątek sytuacja się powtórzy? Jest to możliwe, ale nie wszędzie. Starlinki w czwartym dniu są już coraz niżej na nieboskłonie, co może utrudniać obserwacje w miejscach z dużym zanieczyszczeniem świetlnym.

O której godzinie i gdzie ich szukać?

Starlinki pojawią się na zachodnim niebie o godzinie 21:04 i przelecą w kierunku południowo zachodnim. Cała formacja będzie już mocno rozciągnięta, a przelot potrwa ok. 3 minuty. W zależności od miejsca prowadzenia obserwacji przeloty mogą mieć różne nachylenie względem horyzontu oraz różną długość na niebie. Najlepsze warunki do obserwacji będą na południowym zachodzie kraju.

Bardzo dobre warunki do obserwacji dostępne są w Europie Zachodniej. Tam przeloty będą zdecydowanie wyższe i dłuższe niż w Polsce.

Dziś na niebie Stacja Kosmiczna

Starlinki to nie jedyna atrakcja na orbicie. Wieczorami na niebie można oglądać przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W dniu dzisiejszym ISS pojawi się na nieboskłonie o godzinie 20:48 po stronie południowo-zachodniej i przeleci w kierunku południa. Czego się spodziewać na niebie? Bardzo jasnego punktu świetlnego przemieszczającego się pomiędzy gwiazdami – to będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Pogoda na dzisiejszy wieczór zapowiada się wyśmienicie. Zachęcam do obserwacji nieba. Nie tylko satelitów, ale też obiektów naturalnych. Na nieboskłonie pięknie widać Jowisza i Saturna.

Dziś polujemy na żywo na ISS i na Starlinki. Zapraszam na nasz kanał na YouTube Nocne Niebo.

X