Czy Starlinki nadal będą widoczne? Jak wygląda przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Co z nową misją Starlink G6-16, która wystartowała dziś rano o 5:38?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć czy satelity od SpaceX będą dziś wieczorem widoczne. Najlepiej odnieść się do tego co było w dniu wczorajszym. W piątek udało mi się zobaczyć Starlinki na niebie nad Poznaniem o godzinie 21:04, ale było to zdecydowanie trudniejsze niż w dniach poprzednich. Satelity latają coraz niżej i są coraz mocniej odseparowane, co tylko utrudnia ich znalezienie na niebie. Mimo wszystko udało mi się je zobaczyć. Podczas transmisji na żywo z polowania na przelot, raporty od widzów było mocno podzielone. Tych wskazujących, że pięknie lecą było zdecydowanie mniej i pochodziły głównie z Europy Zachodnie. W Polsce dominowała ocena, że słabo widoczne albo wcale. Uwzględniając te opinie oraz wiedząc, że dziś będą jeszcze niżej na niebie to przelot o godzinie 21:10 będzie ekstremalnie trudny do obserwacji.
Ale, pojawił się nowy wątek w temacie tej serii. Jak wiecie wieczorami przelatuje ona nad Polską dwa razy w okienku kiedy satelity mogą być widoczne. Są to okolice godziny 21, czyli te które głównie obserwowaliście w ostatnich czterech dniach oraz 19:30, godzina którą ignorowaliśmy ze względu na jasne niebo. Co się wczoraj wydarzyło? Dotarło do mnie kilkanaście wzmianek od Was o tym, że przelot o godzinie 19:30 był cytuję „pięknie widoczny gołym okiem, sznur rozciągnięty od zachodu po wschód, odseparowane w równych odstępach” – dzięki Anna za raport. Kolejna wzmianka: „Właśnie widziałam. Jak małe pociski przemknęły nad Rzeszowem” – dzięki Alicja.
Z komunikatów od Was jasno wynika, że późno wieczorne przeloty można już sobie odpuścić. Nie będą widoczne. Ale przelot, który dziś w sobotę rozpocznie się o 19:37 może być bardzo dobrze widoczny. Tylko pamiętajcie, należy uwzględnić to, że niebo w zdecydowanej większości kraju może być za jasne. Mimo wszystko ten przelot, nawet, jeżeli ma być super widoczny, to będzie dedykowany dla wschodniej oraz południowo-wschodnie części Polski.
Mapa nieba dla Rzeszowa na godzinę 19:37. Mocna separacja, rozciągnięte na całe niebo, ale też stan nieba na tyle kontrastowy, że powinno udać się zobaczyć satelity przelatujące przez cały nieboskłon.
Nowa misja Starlink G6-16
Dziś rano wystartowała kolejna misja. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę 21 sztuk Starlinków z bazy na Florydzie. Oceniając to w skali całego kraju, to Starlinki z tej serii nie będą widoczne. Oceniając z południa Polski, to jest niewielka szansa na obserwacje nisko przy południowo-zachodnim horyzoncie. Przelot nie przekroczy 10 stopni wysokości. Szukajcie ich o godzinie 20:35, na znalezienie satelitów na niebie będziecie mieli kilkadziesiąt sekund! Szansę są, bo to świeży „kosmiczny pociąg”, a w pierwszym dniu potrafi on mocno odbijać światło w naszym kierunku.
Mapka przelotu z perspektywy Rzeszowa. Podobnie będzie we Wrocławiu, Jeleniej Górze oraz w Zakopanem.
Na niebo wlatuje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Wczoraj oglądaliśmy jeden z pierwszych wieczornych przelotów ISS nad Polską. Niski przelot, a była świetnie widoczna. Najjaśniejszy obiekt na niebie w momencie przelotu. Z każdym dniem będzie wyżej, dłużej i jaśniej. A to otwiera drogę to polowania na stację kosmiczną przez teleskop, żeby zobaczyć ją w bardzo dużym powiększeniu. A jak wygląda ISS przez teleskop? Zobaczcie podsumowanie jednego z polowań.