Satelity Starlink

Starlinki wracają! Pierwszy przelot już nocą 5/6 czerwca

W środę 5 czerwca nad ranem wystartowała misja Starlink G8-5. Rakieta Falcon 9 wystartowała o czasie, zatem już tej nocy spodziewamy się trzech przelotów Starlinków nad Polską!

Misja Starlink Group 8-5 wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejną grupę satelitów Starlink. Start zaplanowany na 5 czerwca 2024 roku o godzinie 04:16 z Cape Canaveral na Florydzie odbył się o czasie. Zatem od dziś przez kilka kolejnych wieczorów i nocy będziemy mogli oglądać na niebie kosmiczny pociąg. Pierwsze przeloty już nadchodzącej nocy.

Kiedy Starlinki?

Satelity Starlink pojawią się pierwszy raz o godzinie 00:01. Wyjdą z cienia Ziemi wysoko na wschodnim niebie w okolicach gwiazdozbioru Orła i przelecą w kierunku wschodniego horyzontu. Przelot ten potrwa około 4 minuty.

Kolejny przelot satelitów Starlink zobaczymy 90 minut później. O godzinie 1:31 Starlinki przelecą przez całe niebo z zachodu na wschód. Czas trwanie tego przelotu to blisko 8 minut. Kosmiczny pociąg przeleci bardzo blisko zenitu, co tylko sprzyja udanym obserwacjom.

Następny przelot kosmicznego pociągu zobaczymy 90 minut później, o 3:05. I ponownie Starlinki przelecą z zachodu na wschód przez cały nieboskłon.

Dawno nie było kosmicznego pociągu nad Polską. Dawajcie znać na naszej grupie na FB czy polowanie się udało. Jeżeli będziecie mieli fotorelację z przelotu to podzielcie się nią na wspomnianej grupie Nocne Niebo

X