Starship

Starship gotowy na ósmy lot testowy – możliwy w nocy z piątku na sobotę

SpaceX przygotowuje się do ósmego lotu testowego Starshipa, który może wystartować już w sobotę, 1 marca. Ostateczna data startu zależy jednak od uzyskania zgody od odpowiednich instytucji regulacyjnych. Start planowany jest na 0:30 czasu polskiego (w nocy z piątku na sobotę), a transmisja na żywo rozpocznie się w piątek około 23:50.

Czego możemy się spodziewać podczas ósmego testu?

Po analizie problemów z poprzedniego, siódmego lotu, SpaceX wprowadził szereg modyfikacji zarówno w sprzęcie, jak i procedurach operacyjnych, aby zwiększyć niezawodność systemu. Tym razem Starship ma zrealizować kilka kluczowych celów, które nie zostały osiągnięte w poprzednich próbach:

Pierwsze wypuszczenie ładunku: Podczas tego lotu Starship przeprowadzi test zrzutu czterech symulatorów satelitów Starlink, które odwzorowują masę i rozmiary kolejnej generacji satelitów.

Eksperymenty z ponownym wejściem w atmosferę: Starship przeprowadzi serię testów, które pomogą SpaceX opracować technologię umożliwiającą powrót górnego stopnia na Ziemię i jego przyszłe przechwycenie. Specjalnie zmodyfikowane płytki ochronne oraz nowe systemy chłodzenia będą sprawdzane podczas ekstremalnych warunków wejścia w atmosferę.

Próba przechwycenia Super Heavy: Dolny stopień – Super Heavy – po oddzieleniu od Starshipa wróci w kierunku platformy startowej i spróbuje wykonać manewr lądowania z przechwyceniem przez wieżę startową.

Nowe modyfikacje w Starshipie i Super Heavy

Starship przeszedł kilka kluczowych zmian konstrukcyjnych:

Zmodernizowane klapy sterujące: Przesunięto je bliżej nosa rakiety, co ograniczy ich narażenie na ekstremalne temperatury podczas wejścia w atmosferę.

Większe zbiorniki paliwa: Zwiększono objętość zbiorników o 25%, co daje pojazdowi możliwość realizowania dłuższych misji.

Nowe systemy elektroniki: Poprawiono systemy sterowania, w tym bardziej wydajne komputery pokładowe oraz nowe systemy zasilania oparte na inteligentnych bateriach.

Super Heavy również został ulepszony:

Nowa awionika: Mocniejsze komputery sterujące i poprawiona dystrybucja energii zwiększą kontrolę nad boosterem podczas krytycznych momentów lotu.

Testy systemu przechwytywania: Podczas lądowania zostaną przetestowane czujniki radarowe, które mają zwiększyć precyzję przechwycenia rakiety przez „chopsticks”.

źródło: SpaceX

Plan lotu

Start Starshipa będzie dynamiczny – po odpaleniu 33 silników Raptor w Super Heavy rakieta wzniesie się na wysokość suborbitalną. Po separacji Super Heavy wykona manewr powrotu w kierunku platformy startowej, próbując lądowania i przechwycenia. Tymczasem Starship rozpocznie eksperymenty z wypuszczeniem ładunku oraz testy ponownego wejścia w atmosferę.

Czas (hh:mm:ss)Wydarzenie
00:00:02Start (Liftoff)
00:01:02Max Q (moment największego obciążenia aerodynamicznego na rakietę)
00:02:32Super Heavy MECO (wyłączenie większości silników w Super Heavy)
00:02:40Hot-staging (zapłon silników Starshipa i separacja stopni)
00:02:45Rozpoczęcie manewru powrotnego Super Heavy (boostback burn)
00:03:30Zakończenie manewru powrotnego Super Heavy
00:03:32Odłączenie stopnia hot-staging (hot-stage jettison)
00:06:37Rozpoczęcie manewru lądowania Super Heavy (landing burn start)
00:06:57Zakończenie manewru lądowania i przechwycenie Super Heavy
00:08:44Wyłączenie silnika Starshipa (Starship engine cutoff)
00:17:24Test wypuszczenia ładunku (Payload deploy demo)
00:37:28Test ponownego odpalenia silnika Raptor w przestrzeni (Raptor relight demo)
00:47:22Wejście Starshipa w atmosferę (Starship entry)
01:03:05Starship przekracza prędkość dźwięku (Starship is transonic)
01:04:20Starship zwalnia poniżej prędkości dźwięku (Starship is subsonic)
01:06:04Manewr obrotu do lądowania (Landing flip)
01:06:06Rozpoczęcie manewru lądowania Starshipa (Landing burn)
01:06:26Udane lądowanie! (An exciting landing!)
źródło: SpaceX.com

X