falcon 9

Start rakiety Falcon 9 z 27 satelitami Starlink – 8 kwietnia

We wtorek, 8 kwietnia o godzinie 01:06 czasu polskiego, firma SpaceX przeprowadziła udany start rakiety Falcon 9 z bazy Vandenberg Space Force Base w Kalifornii. Misja oznaczona jako Starlink G11-11 dostarczyła na niską orbitę okołoziemską 27 satelitów komunikacyjnych.

Start odbył się z wyrzutni SLC-4E, położonej na zachodnim wybrzeżu USA. To istotne, ponieważ loty z Vandenberga najczęściej kierowane są na orbity o większym nachyleniu, umożliwiające pokrycie większych szerokości geograficznych, w tym rejonów o ograniczonym dostępie do internetu.

Warto zaznaczyć, że była to pierwsza misja dla tego egzemplarza boostera Falcona 9, co oznacza, że SpaceX wciąż intensywnie rozwija flotę rakiet pierwszego stopnia.

Widoczność Starlinków z Polski – tym razem bez szans

Choć wiele osób kojarzy Starlinki z efektownymi przelotami tworzącymi „kosmiczny pociąg” na niebie, w tym przypadku nie ma powodów do wypatrywania ich nad naszym krajem. Orbita satelitów z misji G11-11 nie przebiega obecnie nad Polską. Ta seria pojawi się na nocnym niebie dopiero po 18 kwietnia. Wtedy satelity z tej serii będą już mocno odseparowane i nie będą tworzyć spektakularnego kosmicznego pociągu.

X