Kometa

Ta kometa to będzie hit! Zobaczcie symulację tego co wydarzy się w październiku

Astronom amator i specjalista od optyki Nicolas Lefaudeux przygotował symulację jasności ogona komety C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Jego symulacje sugerują widowisko porównywalne lub bardziej spektakularne niż kometa C/2020 F3 NEOWISE z 2020 roku.

W animacji poniżej, Słońce jest przedstawione jako dysk otoczony poświatą, która symbolizuje obszar nieba objęty zmierzchem. Poświata ma około 24°. Aby zobaczyć kometę na całkowicie ciemnym niebie, Słońce musi znajdować się 18° poniżej horyzontu, a kometa co najmniej 4° powyżej horyzontu.

Kometa
Autor: Nicolas Lefaudeux / https://hdr-astrophotography.com/

Kometa obecnie jest o 0,5 magnitudo jaśniejsza niż prognozowano wcześniej. A jej jasność gwałtownie wzrośnie 9 października, do poziomu porównywalnego z Wenus. Wtedy kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS będzie znajdowała się z naszej perspektywy bardzo blisko Słońca. Wyposażeni w sprzęt optyczny odpowiednio zabezpieczony i z dużą ostrożnością będziemy mogli podjąć próbę znalezienia jej przed zachodem Słońca – i to zadanie raczej dedykowane dla doświadczonych obserwatorów nieba. W tym miejscu należy podkreślić, że absolutnie nie można spoglądać na Słońce bez zabezpieczenia. Zwłaszcza przez teleskop.

W kolejnych dniach kometa zacznie oddalać się od Słońca (z naszej perspektywy) i będzie coraz wyżej, na coraz ciemniejszym niebie. Z blasku Słońca powinna wyjść około 12 października. Z każdym kolejnym wieczorem będziemy mogli ją obserwować na niebie gołym okiem. W okolicach 14 października może prezentowała się tak jak na zdjęciu poniżej.

Autor: Nicolas Lefaudeux / https://hdr-astrophotography.com/ Stellarium Nocne Niebo
X