W sobotę, 22 marca, czekają nas dwa efektowne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Warunki będą sprzyjać obserwacjom, a ISS będzie widoczna jako jasny punkt, szybko przemierzający wieczorne niebo.
Pierwszy przelot – godzina 18:41
Pierwszy przelot rozpocznie się o godzinie 18:41:02. ISS pojawi się na niebie nad zachodnim horyzontem (W), na wysokości około 10°. Stacja szybko osiągnie wyjątkową wysokość aż 79° nad południowym horyzontem (S) o godzinie 18:44:23. Przelot zakończy się o 18:47:45 na wschodnim horyzoncie (E), na wysokości 10°. Jasność ISS podczas tego przelotu będzie imponująca – aż -3,7 magnitudo.

Drugi przelot – godzina 20:17
Drugi przelot rozpocznie się o godzinie 20:17:46, ponownie nad zachodnim horyzontem (W). Tym razem ISS osiągnie maksymalną wysokość 51° nad południowo-południowo-zachodnim horyzontem (SSW) o godzinie 20:20:54, po czym natychmiast wejdzie w cień Ziemi, gwałtownie tracąc jasność, która podczas tego przelotu wyniesie -3,3 magnitudo.

Dlaczego warto obserwować ISS?
Przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w sobotę, 22 marca, oferują doskonałe warunki do obserwacji, szczególnie pierwszy przelot, który będzie jednym z najwyższych w tym sezonie. ISS z łatwością będzie dostrzegalna nawet w miejscach z dużym zanieczyszczeniem świetlnym, a do obserwacji nie potrzeba żadnego sprzętu – wystarczy spojrzeć w odpowiednią stronę nieba o wyznaczonej godzinie. To znakomita okazja, by na własne oczy zobaczyć największy sztuczny obiekt na orbicie Ziemi.