kometa c/2020 e3 zte

Do Ziemi zbliża się kometa! Gdzie i kiedy jej szukać?

Sprawdzamy gdzie i kiedy szukać komety C/2022 E3 ZTE, żeby zobaczyć ją gołym okiem i zrobić jej piękne zdjęcia! 12 stycznia kometa osiąga peryhelium, czyli znajduje się najbliżej Słońca. Od teraz z każdym dniem zaczyna zbliżać się do Ziemi, aż osiągnie perygeum. Nastąpi to 1 lutego 2023. Teoretycznie będzie to moment w którym, będzie można prowadzić najlepsze obserwacje. Jednak jest pewien mały szkopuł, który może je utrudnić. Mianowicie Księżyc zmierzający do pełni, która nastąpi 5 lutego. Blask Księżyca może przyćmić delikatną smużkę komety. Jak będzie w praktyce przekonamy się dopiero 1 lutego. Ale z obserwacjami nie musimy czekać do 1 lutego!

Chcąc wykluczyć przeszkadzający w obserwacjach Księżyc, najlepszym momentem do obserwacji mogą okazać się dni pomiędzy 18, a 24 stycznia. Wtedy Księżyc będzie ubywać, aż ostatecznie dojdzie no nowiu. W tym okresie blask Księżyca nie będzie przeszkadzał w obserwacjach, a kometa cały czas będzie zbliżać się do Ziemi. To może być czas, w którym za pomocą lornetki powinniśmy ją zobaczyć.

Jeżeli ktoś jest bardzo niecierpliwy to może polować na kometę już teraz. Widać ją znakomicie od kilku tygodni. Oczywiście przy wykorzystaniu teleskopu albo przynajmniej teleobiektywu i czułej matrycy w aparacie. Kilkanaście zdjęć złożonych razem za pomocą specjalnych programów i algorytmów potrafi uwidocznić naprawdę zjawiskowy obraz komety oraz jej dwóch warkoczy – pyłowego oraz jonowego.

No dobra, to kiedy i gdzie jej szukać? Najlepiej po północy, ponieważ wtedy jest gwarancja, że kometa jest dość wysoko nad horyzontem i nic nie przeszkodzi w jej znalezieniu. Późne godziny nocne najlepsze są do obserwacji na teraz w okresie 12-24 stycznia. Ale im bliżej lutego to będzie można próbować ją znaleźć na niebie nawet o godzinie 20.

Na mapce poniżej zarysowana jest efemeryda przebiegu komety po niebie dla godziny 1 w nocy od 12 stycznia do 12 lutego. To znaczy, że w każdy kolejny dzień od dziś będzie się przemieszczać zgodnie z tą mapką. Trasa komety względem gwiazdozbiorów jest niezmienna bez względu na godzinę. Czas obserwacji wpływa jedynie na to po której stronie nieba jej szukamy. Dlaczego? Bo wraz z obrotem Ziemi nieboskłon zmienia swoją pozycję z punktu widzenia obserwatora.

Czego szukamy? Gołym okiem niewielkiej smużki na niebie. Pod ciemnym niebem powinna być znakomicie widoczna. Na pewno nie będzie tak spektakularna jak NEOWISE z 2020 roku, ale da się ją zauważyć. Poniżej ilustracja, która może być zbieżna z tym czego oczekiwać na niebie gołym okiem.

Dysponujesz lornetką albo amatorskim teleskopem? Skorzystaj z niego, to co zobaczysz będzie zdecydowanie lepsze niż wariant na gołe oko. Powinna ukazać się zielona poświata komy oraz wyraźnie widoczny warkocz pyłowy. Poniżej ilustracja z możliwym wariantem wyglądu komety dla amatorskiej optyki.

Masz teleskop i dobry sprzęt fotograficzny? Potrafisz zestackować zebrane zdjęcia? Poluj na kometę już dziś. Astronomowie amatorzy umieszczają codziennie nowe zdjęcia komety. Pięknie widać zieloną komę i dwa warkocze: pyłowy oraz jonowy. Poniżej zdjęcie wykonane na dniach przez Aleix Roig z @astrocatinfo

Więcej aktualnych zdjęć

Powodzenia w polowaniu na kometę. To, że jest dobrze widoczna jest pewne. Zdjęcia, które zasypują Internet potwierdzają piękną naturę komety. Żeby tylko pogoda nad Polską pozwoliła nam na nią zerknąć. Bo wiecie, to kometa długookresowa. Pojawi się ponownie za 50 tysięcy lat.

X