kometa stellarium

Jak dodać kometę w Stellarium

Poradnik jak dodawać komety w aplikacji Stellarium na przykładzie komety C/2022 E3 (ZTF). Komety i asteroidy nie są domyślnie załadowane w bazie programu Stellarium, należy je dodawać osobno. W kilku zdaniach wyjaśnię Wam jak to zrobić w najlepszym programie komputerowym do przeglądania nieba.

Jeżeli jeszcze nie macie zainstalowanej darmowej aplikacji Stellarium to możecie ją pobrać, że strony twórcy programu stellarium.org. Jest to aplikacja działająca na platformie Windows, Linux oraz macOS. Po uruchomieniu aplikacji przechodzimy do sekcji ustawień, znajduje się ona z lewej strony ekranu. Przechodzimy do zakładki wtyczki i na liście dostępnych opcji wyszukujemy Edytor Układu Słonecznego i naciskamy przycisk konfiguruj.

Stellarium kometa konfiguracja

Następnie przechodzimy do zakładki Układ Słoneczny i klikamy na przycisk zaimportuj elementy orbitalne w formacie MPC.

Stellarium elementy orbitalne

Otwiera się kolejne okno i wybieramy teraz jaki typ obiektu nas interesuje. Szukamy komet, więc wybieramy opcję komety. Następnie wybieramy typ źródła: ja preferuję MPC’s list of observable comets i klikamy na przycisk pobierz elementy orbitalne.

Stellarium baza komet

Wczyta się lista komet dostępnych w bazie MPC. My konkretnie szukamy komety C/2022 E3 (ZTF), zaznaczamy checbox przy niej i naciskamy przycisk Dodaj obiekty.

Stellarium lista komet

I to wszystko, kometa C/2022 E3 ZTF jest już w naszej lokalnej bazie Steralium. Korzystając z wyszukiwarki odnajdujemy ją na nieboskłonie. Jeżeli się wyświetli to znaczy, że wszystkie kroki zostały wykonane poprawnie.

Kometa c/2022 e3 ztf

X