Mars i Księżyc - koniunkcja

Dziś koniunkcja Księżyca z Marsem – nocne zbliżenie na niebie

Dziś, 8 marca, Księżyc i Mars znajdą się w bliskiej koniunkcji, co oznacza, że na nocnym niebie zobaczymy je wyjątkowo blisko siebie. To zjawisko będzie widoczne już od zmierzchu, a w ciągu nocy odległość kątowa między nimi będzie się stopniowo zmniejszać, osiągając minimum nad ranem 9 marca.

Kiedy i gdzie obserwować koniunkcję?

Od godziny 18:00 Księżyc i Mars będą widoczne na południowo-wschodnim niebie. Początkowo dzieląca je odległość wyniesie 4 stopnie kątowe, co oznacza, że obiekty zmieszczą się w polu widzenia lornetki. Księżyc, będący w fazie 70% oświetlenia, będzie dominował swoją jasnością, ale Mars również powinien być dobrze widoczny jako czerwonawy punkt tuż obok niego.

Księżyc i Mars - koniunkcja - mapa nieba
źródło: Stellarium / nocneniebo.pl

W miarę upływu godzin obiekty będą się do siebie zbliżać, przemieszczając się stopniowo na zachód. Kulminacyjny moment nastąpi około 3 nad ranem, gdy dystans między Księżycem a Marsem spadnie do zaledwie 0,5 stopnia – czyli odległości porównywalnej do średnicy tarczy Księżyca. W tym momencie oba obiekty znajdą się nisko nad północno-zachodnim horyzontem.

Jak najlepiej obserwować to zjawisko?

Gołym okiem: koniunkcja będzie łatwa do zauważenia, zwłaszcza w momencie największego zbliżenia nad ranem. Przez lornetkę: pozwoli dostrzec Marsa w bezpośrednim sąsiedztwie Księżyca, co stworzy interesujący widok. Przez teleskop: choć tarcza Marsa będzie niewielka, to warto spróbować uchwycić szczegóły powierzchni.

Dzisiejsza koniunkcja Księżyca z Marsem to ciekawe zjawisko astronomiczne, które warto obserwować przez całą noc. Początkowo odległość między obiektami wyniesie 4 stopnie, a w kulminacyjnym momencie nad ranem spadnie do 0,5 stopnia, co oznacza bardzo bliskie ustawienie na niebie. Warto skorzystać z lornetki lub teleskopu, aby lepiej uchwycić to efektowne zbliżenie.

X