Geminidy

Dziś w nocy deszcz meteorów. Na niebie pojawią się Geminidy

W nocy z 13 na 14 grudnia wystąpi maksimum roju meteorów o nazwie Geminidy. Okruchy skalne potocznie nazywane spadającymi gwiazdami rozświetlą niebo w ilości nawet do 150 meteorów na godzinę.

Gdzie szukać meteorów?

Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt i maksymalną wysokość ponad horyzontem osiągnie o 2 w nocy z środy na czwartek. Ale wypatrywać świetlnych śladów można już od godziny 18, aż do świtu. Radiant będzie przemieszczać się z północnego-wschodu (środa wieczór) do zachodnich części nieba (czwartek nad ranem). Radiant jest geometrycznym środkiem, z którego wydają się wyłaniać meteory. Ale zasada obserwacji zazwyczaj jest taka, że z radiantu rozchodzą się one w dowolnym kierunku. Więc nie ma co przywiązywać się tylko do punktu w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Świetlny ślad może pojawić się nawet kilkadziesiąt stopni od radiantu.

geminidy 2023
Stellarium

Ile meteorów zobaczymy?

Rój Geminidy to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów widocznych z Ziemi. Obserwacje tego zjawiska są szczególnie oczekiwane każdego roku w grudniu, gdyż Geminidy są znane z wysokiej intensywności i jasności meteorów. Liczba meteorów w roju Geminidów może osiągać nawet do 120-150 zjawisk na godzinę w szczycie aktywności. Oczywiście, ta liczba może wahać się w zależności od warunków obserwacyjnych, takich jak zanieczyszczenie świetlne. Na szczęście w tym roku Księżyc nie będzie utrudniać obserwacji, ponieważ nasz naturalny satelita jest w nowiu.

X