Kiedy Starlinki?

Dziś wieczorem przeleci kosmiczny pociąg Starlink!

Po kilku tygodniach przerwy na niebo nad Polską wraca kosmiczny pociąg, czyli satelity Starlink, które latają jedna za dugą w bardzo ciasnej formacji.

Dziś rano o godzinie 6:57 czasu polskie wystartowała misja Starlink G7-12 z bazy wojskowej Vandenberg. Na orbitę trafiły 22 satelity telekomunikacyjne od firmy Spacex – Starlinki. I to właśnie te konkretne satelity przelecą dziś nad Polską wieczorem przez sam środek nieba.

O której Starlinki?

Pierwszy przelot satelitów Starlink będzie widoczny w poniedziałek 29 stycznia o godzinie 17:19. Starlinki pojawią się na zachodnim niebie i przelecą przez cały nieboskłon w kierunku wschodnim. Przelot potrwa około 5 minut. Starlinki będą jasne i bardzo blisko siebie. Utworzą tzw. kosmiczny pociąg, a jak to wygląda na niebie? Przykładowe nagranie wrzucamy niżej.

Starlink 29.01.2024

Drugi przelot tego wieczora rozpocznie się o 18:52. Będzie to przelot zdecydowanie krótszy, ale ze względu na to, że satelity dopiero umieszczono na orbicie będzie nadal widoczny. Najlepsze warunki do obserwacji drugiego przelotu będą w zachodniej Polsce oraz w całej zachodniej Europie.

Starlink 29.01.2024 drugi przelot

Mamy obecnie okres z nieco lepszą pogodą i warunkami do obserwacji nieba, zatem zachęcam wszystkich obserwatorów orbity oraz osoby lubiące kosmiczne ciekawostki do spoglądania dziś wieczorem w niebo.

X