starlink poznan

Satelity Starlink we wtorek 30 stycznia

Ale to były przeloty! Otrzymaliśmy dziesiątki potwierdzonych raportów od widzów z całej Polski – niebo rozświetlił Kosmiczny Pociąg Starlink. Sprawdzamy kiedy kolejne przeloty.

Satelity Starlink przelecą nad Polską we wtorek 30 stycznia dwa razy. Pierwszy przelot o godzinie 17:24, kolejny o 18:57.

Pierwszy przelot rozpocznie się na zachodnim niebie punktualnie o 17:24. Satelity Starlink przelecą z zachodu na wschód przez środek nieboskłonu. Widoczny przelot potrwa około 5 minut. W tym czasie będzie można zobaczyć 22 satelity telekomunikacyjne lecące bardzo blisko siebie. Podobnie jak w poniedziałek będą one tworzyć szyk kosmicznego pociągu.

Starlinki nad Polską 30.01.2024

Drugi przelot będzie zdecydowanie krótszy, ale to nie znaczy, że nie będzie widoczny. Starlinki pojawią się również na zachodnim niebie i tylko w tej części nieboskłonu będą widoczne. Maksymalna wysokość jaką osiągną ponad horyzontem wyniesie około 30 stopni. Przelot potrwa do 2 minut. Im dalej na zachód Europy tym przelot ten będzie wyższy i dłuższy.

Satelity Starlink 30.01.2024

W poniedziałek obydwa przeloty były świetnie widoczne, potwierdziły to dziesiątki zdjęć jakie do nas napłynęły. Jeżeli pogoda dopisze, to widzimy się we wtorek na transmisji live z polowania na Starlinki!

We wtorek nie tylko Starlinki. Będzie też ISS.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleci we wtorek na niebie w tym samym czasie co Starlinki. Na wyżej zamieszczonych ilustracjach nieba jej trajektoria jest zaznaczona niebieskim kolorem. ISS jest najjaśniejszym obiektem na niebie. Widać ją bardzo dobrze bez względu na to w jakiej części nieba się znajduje.

Zapraszam do zapoznania się z animowanymi mapami nieba, na których oznaczyliśmy miejsca przelotu Starlinków na niebie z perspektywy 49 największych miast w Polsce.

X