starlink poznan

Satelity Starlink w środę 31 stycznia

Kolejny dzień widocznych przelotów satelitów Starlink za nami. Zgodnie z przewidywaniami, były widoczne na niebie dwa razy. Kolejna okazja do oglądania kosmicznego pociągu od SpaceX już w środę.

W środę 31 stycznia satelity Starlink przelecą nad Polską o godzinie 17:27 oraz 19:01. Jeżeli pogoda na to pozwoli to będzie to trzeci wieczór z orbitalnym spektaklem na polskim niebie.

Pierwszy przelot o 17:27 rozpocznie się przy zachodnim horyzoncie. Starlinki będą przemieszczały się z zachodu na wschód przez sam środek nieba. 22 satelity Starlink będą już nieco odseparowane, jednak nadal będą dobrze widoczne jako grupa obiektów podążająca po nocnym niebie. Czas trwania przelotu od momentu pojawienia się na niebie do wejścia w cień Ziemi to 5 minut.

Satelity Starlink 31.01.2024

W środę drugi przelot rozpocznie się o godzinie 19:01. Starlinki o tym czasie pojawią się na zachodnim niebie i tylko tam będą widoczne. Maksymalna wysokość jaką osiągną to około 20 stopni ponad zachodnim horyzontem. Tak to będzie wyglądało w Polsce. Inaczej będzie w Europie Zachodniej, tam przelot z godziny 19:01 będzie wyższy i dłuższy. I to właśnie będzie najlepszy czas na oglądanie Starlinków przez naszych zachodnich sąsiadów.

X