falcon 9

Falcon 9 i Starlinki nad Polską w niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę, czyli z 27 na 28 sierpnia startuje kolejna misja Starlink oznaczona numerem G4-23. Podobnie jak w przypadku poprzednich misji i tym razem będzie okazja do oglądania przelotu satelitów Starlink oraz rakiety Falcon 9 nad Polską.

Start odbędzie się o godzinie 4:22 z przylądka Canaveral na Florydzie. O godzinie 4:37 Starlinki odseparują się od rakiety Falcon 9, a 8 minut później o godzinie 4:45 pojawią się nad Polską.

Start został przełożony na godzinę 5:41, w wyniku tej zmiany nie były widoczne przeloty w niedzielę nad ranem. Jednak zmiana ta pozytywnie wpłynęła na trajektorię przelotów w poniedziałek rano! Będą długie i wysokie przeloty o 4:33. Więcej w osobnym artykule. Starlinki w poniedziałek

Przelot będzie wyglądał tak, że Falcon 9 oraz Starlinki pojawią się na niebie nagle, czyli wyjdą z cienia Ziemi w okolicach gwiazdozbioru Wodnika, będzie to na południowym zachodzie. Następnie przelecą w kierunku południowego wschodu, by schować się za horyzont pod gwiazdozbiorem Oriona.

Miejsce przelotu na niebie może nieznacznie różnić się w zależności od miejsca prowadzenia obserwacji. Załączona mapka jest aktualna dla centralnej Polski. Żółtą strzałką oznaczono kierunek przelotu.

Mapy nieba dla 49 dużych miast z trajektorią przelotu rakiety Falcon 9 i Starlinków.

X