starlinki

Godziny przelotów kosmicznego pociągu w poniedziałek 17 maja 2021

W niedzielę mieliśmy okazję obserwować bardzo jasny przelot kosmicznego pociągu. Zobaczcie jak to wyglądało.

Kto przeoczył to widowisko może je nadrobić już dziś w poniedziałek. Satelity Starlink z serii 26 przelecą nad Polską w godzinach 21:59, 23:39 oraz 1:19 (wtorek).

Dodatkowo o 2:55 (wtorek) przelecą Starlinki z serii 27, które wciąż są pięknie widoczne. Dziś nad ranem prezentowały się tak:

Pierwszy przelot z godziny 21:59 rozpocznie się na zachodzie. Satelity wzniosą się ponad zachodni horyzont i przelecą przez sam środek nieba. Przez Wielką Niedźwiedzicę, dalej przez Herkulesa i zajdą za wschodni horyzont. Cały przelot potrwa ok. 10 minut.

Mapka dla Poznania na 21:59

Drugi przelot kosmicznego pociągu nad Polską odbędzie się o godzinie 23:39. Satelity Starlink przelecą z zachodu nieba obok Księżyca w kierunku południowo wschodnim. Po drodze miną Małego Lwa, Psy Gończe i Wolarza. A w cień Ziemi wejdą w Wężowniku.

Mapka dla Poznania na 23:39

Trzeci przelot tej nocy odbędzie się już we wtorek o godzinie 1:19. Będzie to krótki przelot po zachodniej części nieba, nisko nad horyzontem. Przelot potrwa ok. 3 minut. Satelity dolecą do Panny i tam wejdą w cień Ziemi.

Mapka dla Poznania na 1:19

Ostatni ciekawy przelot tej nocy to wspomniana na początku artykułu seria Starlink L27. Przelot rozpocznie się o 2:55 na zachodzie nieba, satelity przelecą wysoko przez nieboskłon w kierunku wschodniego horyzontu. Przelot wszystkich 60 satelitów potrwa kilkanaście minut.

Mapka dla Poznania na 2:55

Życzę udanych obserwacji i czystego nieba!

X