Sezon wieczornych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską trwa w najlepsze. W niedzielę 11 maja warto spojrzeć w niebo dwukrotnie – tego dnia czekają nas aż dwa bardzo jasne przeloty ISS. Stacja będzie przemieszczać się po południowym i południowo-wschodnim niebie, osiągając imponujące wysokości. Oto szczegóły.
Pierwszy przelot – godzina 22:14
Pierwsza okazja do obserwacji ISS pojawi się o godzinie 22:14. Stacja wyłoni się wtedy nisko nad południowo-zachodnim horyzontem (SW) i będzie piąć się w górę, osiągając maksymalną wysokość 45° nad horyzontem o 22:17 w kierunku południowo-wschodnim (SSE). Przelot zakończy się około 22:21 nad wschodnim horyzontem. Jasność stacji wyniesie -3,5 mag, co oznacza, że będzie ona bardzo dobrze widoczna – nawet z terenów miejskich.

Drugi przelot – godzina 23:50
Druga szansa pojawi się o 23:50, gdy ISS ponownie wynurzy się nad zachodnim horyzontem (W). Tym razem przelot będzie jeszcze bardziej efektowny – maksymalna wysokość sięgnie 79°, co oznacza, że stacja niemal przejdzie przez zenit. Punkt kulminacyjny nastąpi o 23:54, a przelot zakończy się po 23:55 nad wschodnim niebem. W tym przypadku jasność sięgnie nawet -3,9 mag, czyli ISS będzie jednym z najjaśniejszych obiektów widocznych tej nocy.

Jak obserwować ISS?
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wygląda jak bardzo jasna, szybko poruszająca się gwiazda. Nie miga, nie wydaje żadnych dźwięków i przemieszcza się po niebie przez kilka minut. Obserwacji nie trzeba wspomagać żadnym sprzętem – wystarczy wyjść na zewnątrz i spojrzeć w odpowiednim kierunku. Przy dwóch przelotach w jednej nocy warto zwrócić uwagę na zmieniającą się jasność i trajektorię – każda orbita jest nieco inna.